Teleurstelling Elftallen Historie in WokVj Afdelingskampioen worden en vervol gens in de kampioenscompetitie als laatste eindigen na vijf nederlagen en een gelijkspel. Op heroïsche wijze het grote Liverpool met 5-1 verslaan in de beroemde mistwedstrijd en daarna in de kwartfinale door Dukla Praag uitgescha keld worden door een ongelukkig eigen doelpunt. Dat zijn teleurstellingen. Ook die heeft Ajax meegemaakt, in alle varianten: nederlagen, gemiste kansen, blessureleed, gedwongen ontslag, sup- portersgeweld. Ook 22 mei 1996 was een dag van teleurstelling: de Champions- Leaguefinale tegen Juventus werd op penalty's verloren. Daarna moest de teleurgestelde ploeg nog de loodzware gang naar het podium maken om het zil ver in ontvangst te nemen, terwijl (links) de Cup daar stond te flonkeren. Het poseren voor een elftalfoto gaat terug tot de begintijd van het voetbal. De oudste elftal foto van Ajax dateert uit het oprichtingsjaar 1900. In de eerste decennia van de vorige eeuw stelden de spelers zich voor de foto op in dezelfde opstelling als waarin men in het veld stond. Vooraan de keeper, al of niet met bal, aan weerszijden van hem de twee backs. In het midden de drie halfspelers en staand daarachter de trotse vijfmansvoorhoede. Hoe veel verschillende Ajax-elftallen er in het veld gestaan hebben, is nauwelijks te berekenen, maar vast staat dat veel ervan op de gevoe lige plaat voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. Zo ook het team dat in 1971 de eer ste Europa Cup won, met staand vanaf links: Barry Hulshoff, Heinz Stuy, Wim Suurbier, Dick van Dijk, Gerrie Mühren, en zittend: Piet Kei zer, Sjaak Swart, Nico Rijnders, Velibor Vaso- vic, Johan Cruijff, Johan Neeskens. AUGUSTUS 2003 83

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 84