Succes Aanhang Oefenmeesters Historie in beeld In de geschiedenis van Ajax hebben de successen zich aaneengeregen. Van de promotie naar de hoogste klasse in 1911 en het eerste landskam pioenschap in 1918, via de vijf landstitels van de gouden jaren dertig naar de Europa-Cuptrilogie in de jaren zeventig en de hernieuwde Europese triomfen in de jaren negentig. In 1972 won Ajax voor het eerst de Wereld Beker. Dat gebeurde in een dubbelontmoeting met het Argentijnse Inde- pendiente. In 1995 volstond één duel, in Tokio tegen het Braziliaanse Grêmio. Na de verlenging stond het nog steeds 0-0. Aanvoerder Danny Blind benutte de beslissende, laatste strafschop en bezorgde Ajax de tweede Wereld Beker. Een club zonder aanhang is als een vis op het droge. Zonder de steun van de supporters overleeft geen club, zonder de twaalfde man zijn de spelers ner gens. Ajax heeft een trouwe aanhang, die de laatste jaren gestaag gegroeid is. Ajax-fans bevinden zich over de gehele wereld. En overal vandaan komen zij naar Ajax, om wedstrijden of de training te bekijken. Sommige spelers groeien uit tot echte publiekslievelingen. Een van hen is Jari Litmanen. Nooit was het rond de trainingsvelden bij de Arena zo druk als in de zomer van 2002 toen de bij Ajax teruggekeerde Fin op zijn eerste trainingsdag verwel komd werd door zijn fans. AUGUSTUS 2003 81 Oefening baart kunst, de tot kunst met een bal verheven vorm van het voet balspel waar Ajax naar streeft. De trainer is de meester over het oefenen, de spelers zijn meesters in het oefenen. Dag in dag uit trainen zij, om op de wed strijddag de oefenvormen in praktijk te brengen. De trainer is meer dan alleen de oefenmeester. Hij overziet het spel en stippelt de tactiek uit, hij bouwt het team. Ook daarin was Louis van Gaal een meester. Hij leidde Ajax van 1991 tot 1997 naar de grootste hoogten en tot op de laatste dag bleef hij zijn spelers erop wijzen dat zij de wedstrijd moeten 'lezen'.

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 80