De Toekomst In de rust van de laatste thuiswedstrijd van Ajax 1 van afgelopen seizoen liepen de vier jeugdkam pioenen een ereronde door de Amsterdam Arena. De F-jes speelden voor de winterstop tien wed strijden die alle werden gewonnen. Bovendien scoorden de kleinste Ajacieden meer dan honderd keer. Na de winter gingen de pupillen van trainer Dennis de Haan en leider Joop Leeuwendaal naar een hogere competitie, waarin zij uitsluitend tegen E-elftallen speelden. Ook hier werden tien van de tien wedstrijden gewonnen en werd meer dan honderd keer gescoord. Studie- en begeleidingscommissie Bij Ajax draait het niet alleen maar om hoe goed de jongens kunnen voetballen, ook hun schoolprestaties worden nauwlettend in de De D1 werd kampioen door een 5-0 overwinning op FC Volendam Dl. De ploeg van trainer Robin Pronk en leider Frits Andriese kwam dit seizoen tot de onwaarschijnlijke productie van 157 goals in 22 wedstrijden, een gemiddelde van zeven doelpunten per wedstrijd. Bij Ajax zit een leeftijdsopbouw in de junio renteams. Zo zijn de D2-spelers over het algemeen jonger dan de DHalentjes. Hoe gaat zich dat dit jaar met een D3 verhou den? Blind: 'Het is logisch dat de D3 hele maal bestaat uit twaalf of dertien eerste jaars D-tjes, de D2 uit zes eerstejaars en zes tweedejaars en de D1 uit twaalf of dertien tweedejaars D's. Het invoeren van een derde team heeft voor spelers van de D2 die gebo ren zijn in december, soms ook een voordeel dat ze een jaar langer kunnen blijven. Nu komt het voor dat ze als onvoldoende beti teld worden bij de overgang van de D2 naar de D1 doordat ze vooral fysiek te kort komen, omdat ze bijna een jaar jonger zijn dan de anderen. Dat extra jaar kunnen ze dan net nodig hebben om het wel te redden.' De nieuwe elftallen krijgen gerenommeerde Ajacieden als trainers. Bryan Roy wordt trai ner van de E3 en Sonny Silooy neemt de D3 voor zijn rekening. Verder blijft de trainers- staf vergeleken met vorig seizoen intact met de aantekening dat Heini Otto, hersteld na een hartoperatie, de D2 onder zijn hoede neemt. gaten gehouden. Om die niet te laten lijden onder de voetbalopleiding heeft de club een Studie- en begeleidingscommissie ingesteld. De spelers, waarbij de nadruk ligt op de A-, B- en C-junioren, worden intensief begeleid en ondersteund bij hun schoolopleiding. Op de dagen dat er wordt getraind, zijn meer dere gekwalificeerde leraren aanwezig op de club. Zij staan weer onder leiding van studiecoördinator Jur Ronner. Ronner gaat ook geregeld mee naar buitenlandse toer nooien, waar hij de jongens die nog naar school gaan, begeleidt. Als het nodig is neemt hij ook examens af. Ajax werkt daar naast ook nauw samen met de ongeveer vijftig scholen waarop de spelers zitten en die samenwerking is uitstekend. Via een uit gebreid netwerk van busjes worden de jon gens van school gehaald, zodat zij op tijd kunnen zijn voor de training, waarna weer gestudeerd moet worden. Gastgezinnen Onontbeerlijk bij de jeugdopleiding van Ajax zijn de gastgezinnen. In de loop der jaren zijn enkele jonge talenten uit het buitenland gekomen. Bij Ajax worden die jongens sinds jaar en dag opgevangen in zogeheten gast gezinnen. leder gezin neemt een of meer dere jonge talenten in huis en zorgt ervoor dat zij de trainingen en wedstrijden niet hoeven te missen. Bovendien geven deze mensen de jongens, die vaak ver van hun geboorteland zijn en uit een heel andere cultuur komen, de warmte van een echte familie. Dankzij de gastgezinnen leren de buitenlandse spelers de Nederlandse cul tuur beter begrijpen en zijn ze de taal snel ler machtig. De gezinnen vormen een essen tieel onderdeel van de begeleiding van spelers bij Ajax. De spelers maken na ver loop van tijd vaak deel uit van een familie. Kampioenen In het afgelopen seizoen werden vier elftal len kampioen. De Al van Danny Blind greep na een knappe inhaalrace net naast de titel, maar Wim Kwakmans B1, de C1 van Maarten Stekelenburg, de D1 van Robin Pronk en het F-team van Dennis de Haan waren de sterk ste ploegen van hun afdeling. De B1 en Cl mochten zich na een overwin ning op respectievelijk AZ BI en Feyenoord C1 zelfs kampioen van Nederland noemen. AUGUSTUS 2003 77

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 77