De Toekomst Systeem Scouting Ajax staat bekend om het aanvallende voet bal. De rode draad binnen de gehele oplei ding is de speelstijl 4-3-3 of 3-4-3. Het spel moet herkenbaar blijven: aantrekkelijk, aan vallend, creatief en snel en zich vooral afspelen op de helft van de tegenstander. Het opleidingsmodel blijft gescheiden van het eerste elftal. Mocht de coach van het eerste elftal 4-4-2 gaan spelen, dan wordt niet door alle jeugdelftallen eveneens 4-4-2 gespeeld. Binnen de jeugd blijft 4-3-3 of 3- 4-3 de basis. Daar wordt ook op gescout. Spelen bij Ajax gaat niet zomaar. Daar gaat een strenge selectieprocedure aan vooraf. Hiervoor ontwikkelde Ajax het TIPS-model, dat staat voor Techniek - Inzicht - Persoon lijkheid - Snelheid. Dit zijn de vier elemen ten die nodig zijn om te kunnen slagen bij Ajax. P en S zijn over het algemeen aange boren eigenschappen. T en I zijn altijd voor verbetering vatbaar. Alle verrichtingen van de jeugdspelers worden dan ook bijgehou den in het Ajax-paspoort, dat alle jongens hebben. Met kerst krijgen de spelers een tussenrapport en aan het eind van het sei zoen wordt beoordeeld of een jongen door Patrick Kluivert (links) en zijn idool Frank Rijkaard. De spits en de verdediger zijn twee van de vele beroemde voetballers die de jeugdopleiding van Ajax gevolgd hebben. In 1995 wonnen zij samen de Champions League met Ajax; Kluivert scoorde op aangeven van Rijkaard het enige doelpunt in de finale tegen AC Milan. Dit seizoen zijn Kluivert (spits) en Rijkaard (trainer) bij FC Barcelona met elkaar herenigd. mag naar een hoger elftal. Dat wordt bepaald door de trainer van de selectie, het hoofd van de scouting en het hoofd van de jeugdopleiding. De laatste heeft de eind verantwoordelijkheid. Als speler hoorde Ton Pronk bij de eerste generatie Ajacieden die de hele wereld overvloog om te voetballen. Als hoofd scouting kent de stoere verdediger van weleer de hele wereld als zijn broekzak. De 19-voudige international is een van de pro fessionals die zich voor de club bezighouden met het opsporen van talent. Gerrie Mühren en Piet Keizer (betaald voet bal, landelijke A-jeugd binnen- en buiten land), Herman Borman en Cas Harms (assis tenten jeugdvoetbal) en John Steen Olsen (Scandinavië) zijn de andere scouts. Ook Fred Grim (jeugd-doelverdedigers) en Simon Tahamata en Leo van Veen (België) zijn actief op het gebied van scouting. Naast hen werkt Ajax met ongeveer vijfentwintig externe scouts (scouting jongste jeugd) ver deeld over de zes districten van de KNVB. De districten West I (o.a. Amsterdam) en West II zijn de gebieden waar de meeste van de externe scouts speuren naar talenten van acht tot en met twaalf jaar. De scouting is een belangrijke levensader van Ajax. Veel wordt er gesproken over de Ajax-jeugdopleiding. De doelstelling van de opleiding is spelers zodanig op te leiden dat ze na een aantal jaren hun opwachting kun nen maken in het betaalde voetbal. In het verleden was Voorland de kweekvijver en was het spelen tussen de vier lichtmasten van stadion de Meer een droom voor velen. Na de verhuizing in 1996 van de Meer naar de Amsterdam Arena is het de Toekomst waar de jeugdafdeling is gehuisvest. Het wordt steeds moeilijker om spelers aan te trekken die direct klaar zijn voor de A- selectie. De concurrentie is groot en mede door de bedragen die omgaan met deze transfers is het zelf opleiden van spelers voor Ajax van groot belang. Het afgelopen seizoen is gebleken dat, na een mindere periode, uit de opleiding de nodige talenten zijn doorgebroken en een bijdrage hebben geleverd aan het succes in de Champions League. Dit succes op het hoogste Europese platform geeft Ajax

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 73