Dispensatiespelers Ander geluid Voor dit elftal is het winnen van prijzen altijd van ondergeschikt belang geweest. Het is niet belangrijk dat Jong Ajax kampioen wordt, het is niet belangrijk dat Jong Ajax de Amstel Cup wint. Maar toch klinkt er nu - nadrukkelijker dan vroeger het geval was - ook een ander geluid door. Van Basten: 'Als je om de prijzen meedoet dan is de concentratie hoger, het ple zier groter en het werkt gewoon lekkerder. Dus dat is sowieso een goede insteek, maar het kan ook voor het individuele gedeelte beter zijn als je in een team speelt dat opvalt, waarvan wedstrijden goed bezocht worden, zodat je volgend jaar een beter contract krijgt of bij een andere goede club terecht komt. Dat zijn goede redenen - ook voor de jongens die misschien niet de mogelijkheid hebben om bij Ajax 1 te eindigen - om zich in te zetten.' Daarom heerst nu ook de doelstelling zo lang mogelijk mee te doen in de titelstrijd en zo ver mogelijk te komen in het Amstel-Cuptoernooi. Het werkelijke doel van deze selectie, die als eindstation van de jeugdopleiding wordt gezien, verliezen de trainers niet uit het oog. Het is voor Ajax, in het kader van de jeugdopleiding, belangrijk dat een of twee jongens naar het eerste doorstromen. 'Maar dat zal niet altijd gebeuren,' schat Van Basten in. 'De afgelopen twee, drie jaar zijn wel veel jeugdspelers naar het eerste gegaan, maar dat moet je elk jaar afwachten.' Hoewel Van 't Schip vorig jaar niet één wedstrijd met hetzelfde elftal speelde, was de eind klassering in de competitie (derde) een prima prestatie. 'Soms was ik tot een paar uur voor de wedstrijd nog bezig een team bij elkaar te krijgen/ herinnert de trainer zich maar al te goed. 'Datje het desondanks nog redelijk doet, vind ik geen prestatie op zich. Volgend sei zoen willen we weer in de Amstel Cup voor eerste elftallen spelen. Dat kan door kampioen te worden of de beker te winnen. We willen in het 'grote' Amstel-Cuptoernooi spelen om één reden: omdat het een goede ervaring is voor jonge jongens. Niet het moeten winnen, maar het spelen van wedstrijden op hoog niveau is belangrijk. Als wij dan gedurende de trainingen nog wat bij kunnen brengen, is iedereen happy.' 'De doelstellingen kunnen we wel uiteenzetten,' zeggen de trainers. 'Maar het is moeilijk echt een verwachting te geven voor komend seizoen. Het hangt ook af van wat er met de spelers gebeurt. Worden er veel verhuurd, zijn er veel spelers die voelen dat ze geen toekomst bij Ajax hebben, dan loopt zo'n jaar anders. Krijg je veel jongens van het eerste erbij of zijn er jongens die naar het eerste moeten? Dus je kan allerlei verwachtingen hebben, maar het ver loop van het seizoen bij het tweede is moeilijk in te schatten. We moeten van maand tot maand kijken. Je kan zeggen dat we de ambitie hebben voor het kampioenschap te spelen en ver te komen in de Amstel Cup. De verwachting is dan voor de rest niet zo belangrijk.' Monique Janse Tijdens de introductie van een Beloftencompetitie liet de KNVB weten per jaar het aan tal dispensatiespeler terug te schroeven. Maar daar is de bond na overleg met de clubs van afgestapt. Met ingang van dit seizoen mogen tweede elftallen vier dispensatiespe lers gebruiken, die in of voor 1981 zijn geboren. 'Het bleek dat veel clubs personele pro blemen kregen vanwege de limiet van twee dispensatiespelers boven de 23 jaar/ aldus een woordvoerster van de KNVB. Van Basten juicht de verandering toe: 'Het tweede elf tal is een opstap naar het eerste. Als jij als jonge jongen speelt tussen of tegen de erva ren profs zal de stap naar het eerste gemakkelijker worden, omdat het niveau van de eigen competitie hoger ligt. Het is aan de technische staf van de verscheidene teams te voorkomen dat er te veel spelers van de A-selectie in een Jong elftal staan of dat spe lers niet gemotiveerd rondlopen. Want dat is de angst. Ik vind het een goed initiatief vier dispensatiespelers toe te staan. De KNVB is misschien bang dat er weinig jeugdspe lers doorkomen, maar ik denk dat het omgekeerde het geval is. Het gaat er niet om dat er elf jeugdspelers doorkomen van wie zeven uiteindelijk in het amateurvoetbal belan den, het gaat erom dat diegenen die wel doorkomen, het niveau aankunnen.' AUGUSTUS ?nos

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 63