Ajax Thomas Vermaelen De combinatie John van't Schip/Marco van Basten is van hogerhand opgelegd, maar daarom niet minder gewenst door de twee voorhoedespelers van het 'jaren tachtig-Ajax'. Vorig jaar liep Van Basten stage bij de A1, Ajax 2 en bij het eerste; de club wilde hem graag inlijven. De vraag was echter bij welk elftal. De technische staf van het eerste elftal is namelijk goed bezet met Ronald Koeman, Ruud Krol en Tonny Bruins Slot. Ook de A1 van Danny Blind behoeft geen steun. Maar omdat Jong Ajax een personele groeispurt doormaakte en Van 't Schip anders alleen voor die grote groep zou staan, was de plaats voor Van Basten snel gevonden. 'Het leek John leuk samen met mij het tweede te doen. Dat gevoel was wederzijds. Je merkt dat het prettig werkt als je met z'n tweeën om zo'n groep heen staat,' aldus de drievoudig wereldvoetballer van het jaar die van zins is zijn trainerscarrière rustig op te bouwen en na dit jaar verder gaat kijken wat de mogelijkheden zijn. Van Basten: 'In partijvormen moet je op heel veel dingen letten. Dan is het handig datje de trainingsstof kan voorbereiden én kan uit voeren. Nu twee trainers voor de groep staan, zal dat beter gaan. We hebben geen onder linge taakverdeling. John doet het meeste, omdat hij het meest ervaren is als trainer. Maar tegen de tijd dat we allemaal aan elkaar gewend zijn, zal het werk meer worden verdeeld. Ik hoef niet bang te zijn voor John en hij niet voor mij. We zijn altijd goede vrienden geweest en gebleven. Dat is prettig, want daardoor hoeven we geen strikte afspraken te maken. Daar kennen we elkaar te goed voor.' John van 't Schip, die nog een contract voor driejaar bij Ajax heeft, beaamt dat. 'We weten dat we anders in elkaar zitten. Dan is het goed dat je elkaar kunt helpen, aanvullen en het beste uit de ander kunt halen. Het is belangrijk om de jongens individueel beter te maken. Dat kan, juist omdat je met z'n tweeën bent. We moeten niet alleen op de voetbaltechnische kwaliteiten letten, maar ook proberen de mentale problemen op te sporen. Waarom heeft die jongen problemen? Waarom maakt hij altijd dezelfde fout? Heeft hij angst voor bepaalde din gen? Je ziet bij jongens vaak dingen terugkeren en het is onze taak daarover met hen te pra ten.' Met twee stuurmannen zal dat dit seizoen dus vaker gebeuren dan vorig jaar. Daarnaast is de spelersgroep flink groter. Het afgelopen seizoen had Van 't Schip - vooral door verhuur van vele spelers - een kleine groep tot zijn beschikking. Deze voetbaljaargang staat hij voor een groep van liefst 20 man. 'Dat is prettig werken,' vindt Van 't Schip. 'Voor een trainer, maar ook voor de jongens. In de kleedkamer is het al anders. Daarnaast kunnen we meer verschil lende dingen doen op het veld en neemt de concurrentie toe. Ook dat is alleen maar goed.' Eigen verhaal Jong Ajax is een mixture van spelers met verschillende status. Tien, ook dat aantal is hoger dan de voorbije jaren, nieuwe jongens zijn vanuit de A1 naar dit elftal doorgestroomd. Daar naast werd de Finse tweeling Moisander gecontracteerd, maar ook jongens die vorig jaar al (of zelfs nog langer) in Jong Ajax speelden en die waren uitgeleend, zijn op het nest terugge keerd: Jason Culina (De Graafschap), Walker (Germinal Beerschot Antwerpen) en Didi Longuet (HFC Haarlem). Ook John Nieuwenburg (Sparta) traint mee met Jong Ajax. Kwame Ouansah werd na de eerste trainingsweek verhuurd aan het Zweedse AIK. 'Elke speler heeft zijn eigen verhaal,' weet Van 't Schip. 'Het zijn allemaal goedwillende jon gens. Het is te hopen dat de jongens die vorig jaar waren uitgeleend, aan de hand van onze trainingen en van de wedstrijden die ze spelen, ergens anders onderdak vinden. En wie weet, er is altijd een kleine kans dat ze - bijvoorbeeld door blessures - in aanmerking komen voor het eerste. Die jongens hebben al één, twee, of soms drie jaar in het tweede gespeeld. Dan weet je dat de kans om bij het eerste te komen normaal gesproken voorbij is.' Dat betekent echter niet dat ze de kantjes ervan af zullen lopen. 'Ook hun doel is hier goed te presteren, zodat ze ergens anders een club kunnen vinden. In de tussentijd weet je nooit wat er kan gebeuren. Het zijn waardevolle spelers voor een tweede elftal. Alleen zal je moe ten gaan kijken naar een goede mix. Je moet soms een oudere speler opstellen, waardoor de jongeren beter gaan voetballen,' licht Van 't Schip zijn bedoelingen toe. 'Dit seizoen zullen de nieuwe jongens kansen krijgen, die anderen al hebben gehad. Wij zullen in eerste instantie uitgaan van een nieuwe kern. Wie daar omheen speelt, zal per wedstrijd verschillen. Of het nou in de competitie, beker of vriendschappelijk is, de nieuwe jongens AUGUSTUS 2003 59

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 59