Ronald Koeman: 'We zijn als team gegroeid' B Trainer Ronald Koeman heeft zich aan het begin van het seizoen 2002-2003 ten doel gesteld net als vorig jaar volop mee te doen in de strijd om de nationale prij zen. In de Champions League gaat hij met zijn team zijn best doen om de tweede ronde te behalen. Een aantal oudgedienden zijn weer van de partij en door het aanko pen van Victor Sikora en Nourdin Boukhari zijn de posities in het veld dubbel bezet. De ploeg heeft in alle opzichten progressie geboekt, maar de trainer blijft realis tisch: 'Het is heel moeilijk om hetzelfde resultaat als vorig seizoen te behalen.' Zlatan luistert aandachtig naar trainer Koeman. De Zweed is goed bezig in de voorbereiding. ij zijn aanstelling in december van het vorige jaar trof Ronald Koeman naar eigen zeggen een ploeg aan die zoekende was, een onzekere groep. Qua gedrag en mentaliteit ove rigens een perfecte groep, maar er ging geen initiatief van uit. Het ontbrak binnen het team aan hiërarchie en de spelers waren te lief voor elkaar. Koeman vindt dat de ploeg in dat opzicht na een halfjaar progressie heeft geboekt en zich goed heeft ontwikkeld. 'De groep is nu veel meer met elkaar bezig; ze coachen elkaar in het veld; ze hebben een mening over elkaar buiten het veld. Dat is inhe rent aan het feit dat we elkaar nu wat beter hebben leren kennen. Ze zijn opener jegens mij, en andersom ben ik opener jegens hen. In dat opzicht is de ploeg gegroeid en hebben de spelers zich individueel ontwikkeld. Dat is ook terug te zien in de prestaties. De groep is zelf verzekerder geworden, iedereen is wat vrijer. En toch zijn ze binnen de perken gebleven.' Goede prestaties helpen het zelfvertrouwen op te bouwen. En Koeman hoopt door zijn manier van werken daar een steentje aan bij te dragen. 'Het is volgens mij het belangrijkst dat je een bepaalde vertrouwensband hebt met spelers. Natuurlijk klikt het beter met de een dan met de ander. Soms krijgt een speler meer aandacht omdat hij een belangrijk figuur in de groep is. Maar ik probeer ten opzichte van iedereen zo duidelijk en eerlijk mogelijk te zijn. Als een spe ler weet waar hij aan toe is, gaat hij zich vrijer voelen, voelt hij zich gerespecteerd. Als een speler een fout maakt en ik daar boos om word, probeer ik mijn mening op een zo net mogelijke manier te geven. Daarin zijn zowel de spelers als ik in de afgelopen periode gegroeid.' De rol van zijn assistenten Ruud Krol en Tonny Bruins Slot is in dit proces niet onbelangrijk. 'We vormen een technische staf die plezier uits traalt. We weten wat topvoetbal inhoudt, maar kennen ook de leuke dingen van het leven en genieten daarvan. Als we trainen zijn we daar serieus als trainers mee bezig, maar er zijn ook momenten dat we ons weer een beetje als spe lers gedragen en een geintje uithalen. We zijn, ik nog meer dan Ruud, pas net gestopt met voetballen. We zitten op alle fronten dicht bij de groep. Dichter wellicht dan andere trainers.' Stinkende best Behalve een onzekere groep trof de trainer ook een zeer jonge groep aan. De jeugd heeft wel de toekomst, maar het ontbrak dit elftal aan ervaring. Ook daarin is het team gegroeid. En niet alleen doordat Richard Witschge en Aron Winter weer bij de selectie zijn gevoegd. 'Het behalen van het kampioenschap en het winnen van de beker levert een bepaalde erva renheid op. Het heeft de spelers vertrouwen gegeven dat ze in een fase dat de mogelijkheid bestond om kampioen te worden het ook AIAX PRESENTATIEGIDS 2002-2003 9

Presentatiegids (1987-2013) | 2002 | | pagina 9