tijd om zich te ontwikkelen. En voor Ronald Koe man is het prettig om te weten dat er een aantal spelers rondloopt van het niveau van Ajax 1. Qua talent dan. Want ze zijn fysiek gezien nog niet in de kracht van hun leven. Ook mentaal nog niet. Je zag het bijvoorbeeld met Stefano Seedorf in de wedstrijd tegen Celtic. De eerste helft, toen het elftal goed draaide, was het heer lijk om naar hem te kijken, voetballend kon hij goed meekomen. Maar na rust ging Ajax slordi ger spelen en kwam het aan op het winnen van persoonlijke duels. Op dat moment viel hij weg. Dat kan je hem niet kwalijk nemen.' Prioriteit Een andere functie van het tweede elftal is het terugbrengen van geblesseerde A-selectiespelers via trainingen en wedstrijden met Ajax 2. 'Het tweede elftal is een opleidingselftal. Of dat nou opleiding is in de zin van een talent ontwik kelen of opleiding in de zin van een speler die eruit is geweest weer op niveau brengen. Na een blessure is het niveau van het eerste te hoog en is het goed dat je een niveau lager wedstrijdritme op kan doen.' Gevolg hiervan is wel dat het Van der Lem kan overkomen dat hij een revaliderende eerste-elf- talspeler de voorkeur moet geven boven 'zijn' speler. 'Het eerste elftal heeft ten alle tijde prioriteit. Een speler van de A-selectie is nog altijd beter en verder dan een speler van het tweede. Als die A-selectiespeler dan klaargestoomd moet wor den voor het eerste, gaat dat op dat moment voor. Ik werk er ook aan mee als een jongen getoond moet worden aan een club die hem eventueel zou willen huren. Dat is bijvoorbeeld gebeurd bij Pius Ikedia. Groningen wilde hem aan het werk zien, dus heb ik hem opgesteld. En ik heb hem de hele wedstrijd laten staan, hoe wel ik best had willen wisselen zodat iedereen aan spelen toe zou komen.' Als sluitstuk van de jeugdopleiding en als wacht kamer van het eerste schippert Ajax 2 tussen de Toekomst en de Arena. Waar hoort het team nou thuis? 'Toen Ajax van de Meer hierheen verhuisde, was het de bedoeling dat het tweede op de Toe komst zou gaan trainen. Ik heb me er toen sterk voor gemaakt dat het tweede elftal op het sta dion zou trainen. Het is voor de beleving van de spelers een stap om van de Toekomst naar de Arena te gaan. Ze zijn er nog niet, maar ze zijn wel al zo ver dat ze zich hier mogen omkleden, mogen trainen. En als het eerste een speler nodig heeft om mee te trainen, is hij al op het stadion aanwezig. Daarnaast kunnen spelers van het eerste die aan het revalideren zijn in het tweede in alle rust daarmee bezig zijn. Alle facili teiten zijn hier. En als een grote en populaire speler met het tweede zou moeten meedoen op de Toekomst, zou iedereen zich op hem storten. Hier heeft hij rust. Het mes snijdt dus aan twee kanten. Spelers van de A-selectie kunnen lekker op de Arena blijven en de spelers van het tweede kunnen vast wat proeven van hoe het er hier aan toegaat.' Functioneel Met ingang van dit seizoen mogen de reserve elftallen in de beloftencompetitie nog maar twee dispensatiespelers, jongens ouder dan 23 jaar, opstellen. Verder wordt van het spelen op de zaterdagmiddag afgestapt en zijn de wedstrijden weer op de maandagavond gepland. 'Toen er een enquête gehouden werd onder de trainers of de beloftencompetitie van de maan dag naar de zaterdag verzet zou moeten wor den, waren er twee trainers tegen. Henk ten Cate en ik. Louis van Gaal, op dat moment bondscoach, vroeg me waarom. De ambiance is op zaterdagmiddag misschien beter, maar het werkt niet. Geen club heeft zo'n grote selectie als Ajax, PSV en Feyenoord en zelfs bij die clubs beschik je vaak over te weinig spelers. Je moet dan uit de Al putten, maar die spelen op dezelfde tijd. Het eerste speelt de volgende dag, waardoor het te riskant zou zijn daarvan spelers af te staan. De maandag is geen gezellige avond, maar het is wel een functioneel moment. Een wisselspeler kan in de aanloop van een Cham- pions-Leaguewedstrijd op maandagavond lekker een uur spelen zodat hij toch wedstrijdritme heeft opgedaan.' Ajax staat nog steeds voor aanvallend voetbal, gespeeld in een systeem met buitenspelers. Ook Van der Lems voorkeur gaat uit naar een elftal met vleugelspitsen. Maar hij is het met Koeman eens dat je niet ten koste van alles aan 4-3-3 moet vasthouden. 'Als het als resultaat heeft dat je een ronde ver der in de Champions League komt, is het hele maal niet erg om je systeem aan te passen. Ver der kiest een trainer behalve naar gelang de belangen ook naar gelang de "toestand" van het elftal voor een bepaald systeem. Het lijkt me dus verstandig dat spelers al in de opleiding leren om twee systemen te spelen, dat ze ook 4-4-2 kunnen spelen, en zelfs verschillende varianten binnen dat systeem. Daar bereid ik ze op voor. En ik kan daar zonder enige druk met ze op trai nen. Want nogmaals, het maakt bij het tweede elftal niet uit of we winnen of verliezen. Het gaat erom dat ze iets begrijpen, dat ze ervan leren en zich uiteindelijk ontwikkelen.' Saar van Bueren Het Deense talent Michael Krohn-Deli. A1AX PRESENTATIEGIDS 2002-2003

Presentatiegids (1987-2013) | 2002 | | pagina 89