CU CU 'aj CL 00 -p fO (O -p co De onverwachtheid in het karakter en in het spel van spits Mido is wat hem zo'n gevaarlijke speler maakt. 'Ik ben blij dat hij weer fit is. Rafael heeft laten zien dat hij een heel slimme spelers is. Daar zijn er tegenwoordig niet meer zo veel van. Van der Vaart zou natuurlijk ook als linkshalf kunnen spelen, maar dan wel een linkshalf met aanval lende taken en niet één met te veel verdedi gende opdrachten. Zijn kracht ligt in de buurt van de "16" van de tegenstander.' De Zuid-Afrikaan Steven Pienaar maakte tijdens het seizoen de overstap van Jong Ajax naar het eerste en is ook kandidaat voor de plek achter de spitsen. Koeman is gecharmeerd van de middenvelder. 'Hij is een speler naar wie het een genot is om te kijken. Dat is "voetbal". Het gaat bij hem niet op kracht, maar op techniek en inzicht.' Ook op deze plek is een slachtoffer gevallen. Koeman heeft keuzes moeten maken en vond dat Cedric van der Gun, die na lang geblesseerd te zijn geweest weer fit is, achteraan de rij is komen te staan. Ook voor in de spits heeft Koeman een luxepro bleem: Mido, Machlas en Zlatan komen alle drie in aanmerking. 'Het zijn markante persoonlijk heden. Dat zie je vaker bij spitsen. Ze zijn wat egoïstisch ingesteld. En dat komt ook naar voren in hun nukken. Maar ze hebben alle drie kwaliteiten die goed van pas komen bij Ajax.' De flamboyante Mido was de tweede helft van vorig seizoen eerste keus als 'nummer 9'. 'De onverwachtheid in zijn karakter en in zijn spel is ook wat hem zo'n gevaarlijke speler maakt en waardoor hij moeilijk te traceren is. Ik ben niet bang voor het feit dat als het niet goed gaat, hij zo weer gevlogen is. Maar ik houd er in mijn achterhoofd wel rekening mee. Je ziet op de training weieens dat hij wispelturig is. Op het ene moment loopt hij zich het apezuur en het volgende moment voert hij weer helemaal niets uit. Hij zou het wat beter kunnen doseren. Maar dat is nou eenmaal Mido, dat is zijn karak ter. We proberen hem daarin wel te begeleiden en hij wil best luisteren.' Aan het eind van het successeizoen was Nikos Machlas de tweede keus achter Mido. 'Hij heeft het gevoel en hij heeft de mentaliteit om op te staan als het tegenzit,' zegt de trainer. 'Die rol ven/uit hij beter dan Zlatan. Maar in de voorbe reiding is Machlas een slow starter.' Zlatan is in juni te kennen gegeven dat hij, als een club zich zou aanbieden, mocht vertrekken. Koeman: 'Ik vond het aan het eind van vorig seizoen nodig om naar Zlatan toe duidelijkheid te scheppen. Hij was op dat moment mijn derde keus. Maar het is niet zo dat ik koste wat kost vasthoud aan die volgorde. Ik heb ook tegen hem gezegd dat hij van mij niet weg hoeft en dat ik denk dat hij best zou kunnen functioneren binnen Ajax. Ik vind namelijk dat hij goed bezig is. Zlatan heeft vertrouwen nodig en daarvoor heeft hij het nodig om veel te spe len. En hij is een fantastische voetballer, dat zie ik iedere dag. Ik hoop dat het publiek dat ook een keer te zien krijgt. Ik gun overigens ieder een een basisplaats, maar ik moet keuzes maken.' Bergdolmo en Chivu zijn in hun rol achterin dui delijk gegroeid door de aanwezigheid van Koe man en Krol, grote centrumverdedigers van wel eer. Iemand die dit seizoen aan de slag zou kunnen gaan om Zlatan te helpen zijn zelfver trouwen terug te winnen is Marco van Basten, die vanaf augustus in het kader van zijn oplei ding tot coach betaald voetbal, bij Ajax stage komt lopen. 'In principe begint hij onderaan bij de jeugd,' zegt Koeman over zijn oud-ploeggenoot. 'Maar op een gegeven moment is hij natuurlijk wel de uitgelezen persoon die we kunnen gaan gebrui ken bij de wispelturige spitsen. Iedereen heeft wel zijn idool van vroeger. En er is niemand die Zlatan beter kan vertellen hoe hij de bal erin moet schieten dan Marco van Basten.' Systeem Het elftal staat dus, zo vlak voor de start van de competitie. Om op nationaal niveau de punten te behalen met aanvallend voetbal gaat de voorkeur van Koeman uit naar het systeem met drie aanvallers, het 4-4-3-systeem. Tegen inter nationaal sterke tegenstanders kan de trainer er soms ook voor kiezen om de ploeg wat ver- dedigender op te stellen door te kiezen voor 4-4-2, of de 'Berlijnse' 5-3-2-variant, die Co Adriaanse in de belangrijke wedstrijden al van stal haalde. 'Ik houd niet ten koste van alles vast aan mijn wens om 4-3-3 te spelen,' licht Koeman toe. 'Ik denk dat je alleen zo moet spelen als je daad werkelijk de mogelijkheden ervoor hebt. En als we om wat voor reden dan ook 4-4-2 moeten spelen, dan is het niet zo dat we de hele boel op z'n kop zetten, want zo hebben we aan het eind van vorig seizoen ook gevoetbald. Ik vind dat een elftal meerdere systemen moet kunnen spelen en ik denk dat deze groep daartoe in staat is. Het ligt er ook aan wie je opstelt. Max well is een ander type dan Witschge, en Galasek is weer een ander type dan Van Halst. Dus bin nen een systeem kan ik ook variëren. 'Je moet in principe vasthouden aan je eigen concept. Je kan je weieens aanpassen aan je tegenstander, maar dan alleen om daar zelf voordeel uit te halen en niet uit angst voor die tegenstander.' Saar van Bueren 18 AJAX PRESENTATIEGIDS 2002-2003

Presentatiegids (1987-2013) | 2002 | | pagina 18