Eén van die spelers is Maxwell, die eigenlijk op de gehele linkerflank uit de voeten kan. 'Hij heeft vorig seizoen een hele goede ontwikke ling doorgemaakt als linkshalf.' De Braziliaan moet daar de de concurrentie aangaan met een oude bekende van Koeman, Richard Witschge. De trainer heeft de linkspoot teruggehaald omdat hij gezien het drukke programma denkt dat hij van pas kan komen. 'Als hij op een posi tieve manier zijn ervaring gebruikt, is dat ook nog eens mooi meegenomen. Ik hem echter duidelijk gemaakt dat er concurrentie is en dat hij niet gegarandeerd een basisplaats heeft. Dat weet hij en daar moet hij mee om kunnen gaan.' Een oudgediende aan wie Koeman eerder had aangegeven dat voor hem geen plek in de selectie zou zijn is Aron Winter. 'Later bleek ech ter dat hij absoluut niet weer verhuurd wilde worden. Ik ken Aron goed en ik kan hem met zijn reputatie niet als kleine jongen behandelen en tegen hem zeggen dat hij om twaalf uur bij Jong Ajax moet gaan trainen. Daarom betrek ik hem bij de A-selectie, maar hij sluit achteraan in het rijtje. Tot nu toe ben ik blij dat hij erbij is, want hij heeft een positieve invloed op de andere spelers. Hij had in het begin wel proble men met het tempo. Een jaar Sparta is natuur lijk toch een ander niveau dan Ajax. Maar ik vind hem voor zijn leeftijd nog vrij fit.' Koeman heeft als jonge trainer spelers in zijn team met wie hij zelf nog in een elftal gespeeld heeft. Hoe gaat hij daarmee om? 'Ik heb daar niet zo veel moeite mee. Als voet baller coachte ik ook al veel in het veld. Maar het is natuurlijk anders wanneer ik iets tegen Steven Pienaar zeg dan wanneer ik dat tegen Winter doe. Hij zegt hier op de club gewoon trainer tegen me, maar zodra we de deur uit zijn mag hij me Ronald noemen. We kunnen dat redelijk goed scheiden.' Aron Winter sluit dus achteraan in het rijtje. Voor zijn positie als rechtshalf komt al twee jaar Tomas Galasek in aanmerking, die aan het eind van vorig seizoen geweldig gespeeld heeft. 'Daarvoor zat hij in een moeilijke situatie,' aldus Koeman. 'Maar op een gegeven moment is hij zich een stuk vrijer gaan voelen. Hij voelt zich meer gewaardeerd en dat zie je terug in zijn prestaties. Bovendien is hij in de voorbereiding de fitste speler van allemaal.' Bij zijn komst in december haalde Koeman Jan van Halst, ook spelend rechts op het midden veld, weer bij de groep omdat hij over bepaalde mentale eigenschappen beschikt die de trainer in het elftal miste. Het team is volgens Koeman in dat opzicht gegroeid. Is Van Halst dan nog nodig? Koeman: 'Hij is enorm levendig in het veld. Hij doet er alles aan om een partijtje te winnen. Hij wordt boos als hij z'n zin niet krijgt of als het slecht gaat, of als hij ziet dat een andere speler niets doet. Dat is een kwaliteit waarover niet veel spelers beschikken. Zijn inzet werkt zeer stimulerend. Iedere ploeg heeft altijd zo iemand nodig.' Luxeprobleem Voor de 'nummer tien'-positie is Rafael van der Vaart zonder meer de eerste keus. Richard Witschge is teruggehaald omdat hij gezien het drukke programma van pas kan komen. AJAX PRESENTATIEGIDS 2002-2003 17

Presentatiegids (1987-2013) | 2002 | | pagina 17