stoere verdediger van weleer de hele wereld als zijn broekzak. De 19-voudige international is een van de zes professionals die zich voor de club bezighouden met het opsporen van talent. Gerrie Mühren en Piet Keizer (betaald voetbal, landelijke A-jeugd binnen- en buitenland), Her man Borman en Cas Harms (assistenten jeugd voetbal) en John Steen Olsen (Scandinavië) zijn de andere vijf. Naast hen werkt Ajax met onge veer vijfentwintig externe scouts (scouting jong ste jeugd) verdeeld over de zes districten van de KNVB. De districten West I (o.a. Amsterdam) en West II zijn de gebieden waar de meeste van de externe scouts speuren naar talenten van acht tot en met twaalf jaar. De scouting is een belangrijke levensader van Ajax. Veel wordt er gesproken over de Ajax- jeugdopleiding. De doelstelling van de oplei ding is spelers zodanig op te leiden dat ze na een aantal jaren hun opwachting kunnen maken in het betaalde voetbal. In het verleden was Voorland de kweekvijver en was het spelen tussen de vier lichtmasten van stadion de Meer een droom voor velen. Na de verhuizing in 1996 van de Meer naar de Amsterdam Arena is het de Toekomst waar de jeugdafdeling is gehuisvest. Het wordt steeds moeilijker om spelers aan te trekken die direct klaar zijn voor de A-selectie. De concurrentie is groot en mede door de bedragen die omgaan met deze transfers is het zelf opleiden van spelers voor Ajax van groot belang. Het afgelopen seizoen is gebleken dat, na een mindere periode, uit de opleiding de nodige talenten zijn doorgebroken en een bijdrage hebben geleverd aan het succes: de dubbel van Ajax 1 en de fraaie resultaten van Jong Ajax, dat kampioen werd en de halve finale van de Amstel Cup bereikte. Vanuit de Scouting dan wel de Talentendagen is een flink aantal spelers opgenomen in de jeugdopleiding om vervolgens via die weg het betaalde voetbal te bereiken: Johnny Heitinga (Scouting 1991-1992), Wesley Sneijder (Scou ting 1991 -1992), Andy van der Meyde (Scou ting 1992-1993), Rafael van der Vaart (Talen tendagen 1993), Kiran Bechan (Talentendagen 1993), Stefano Seedorf (Scouting 1993-1994), Nigel de Jong (Talentendagen 1994), Nando Rafael (Scouting 1994-1995) en Maarten Steke lenburg (Scouting 1996-1997). Buiten het scouten naar directe versterking voor de A-selectie zal in het begin van het nieuwe seizoen allereerst het accent liggen op de jong ste jeugd (8-12 jaar) omdat in oktober 2002 in de herfstvakantie een aantal activiteiten plaats zal vinden. De gescoute jeugdspelers in deze De Talentenda gen, een initiatief van hoofd scou ting Ton Pronk, vormen een van de mogelijkheden voor Ajax om jong talent in een vroeg stadium op het spoor te komen. categorieën zullen hiervoor worden uitgeno digd. Er zal een toernooi voor F-junioren en een clinic voor tweedejaars E- en eerstejaars D-juni- oren worden georganiseerd op de Toekomst. Hieruit zullen de getalenteerde spelertjes wor den geselecteerd die na een trainingsstage in de opleiding kunnen worden opgenomen en misschien over een aantal jaren hun opwach ting maken in het betaalde voetbal. Nigel de Jong kwam in 1994 via de Talentendagen bij de Ajax-jeugdoplei- ding. Vorig seizoen werd hij kampioen met de Al en komend seizoen is hij opgenomen in de selectie van Ajax 2. Trainers Ten opzichte van vorig seizoen is het grootste gedeelte van de trainers bij Ajax gebleven, maar er zijn ook een aantal nieuwe gezichten te bespeuren op de Toekomst. Marco van Basten gaat stage lopen bij de Al van Danny Blind. Brian Roy, een andere oud-Ajacied, gaat dit sei zoen aan de slag als coach van de D2 en Fred Grim, die vorig seizoen zijn voetbalcarrière afsloot met twee prijzen, wordt de nieuwe keeperstrainer van de jeugd. Hennie de Regt is AJAX PRESENTATIEGIDS 2002-2003 113

Presentatiegids (1987-2013) | 2002 | | pagina 113