Over de hele wereld spelen sinds jaar en dag mannen die de jeugdopleiding van Ajax met veel succes hebben doorlopen. Velen van hen zijn of waren grote sterren. Spelers als Johan Cruijff, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp, Frank en Ronald de Boer en Patrick Kluivert genoten hun opleiding bij Ajax. De beroemde opleiding wordt dan ook nog steeds de kweekvijver van het Nederlandse voetbal genoemd. Alleen de allerbesten zullen uiteindelijk de top bereiken. Naarmate een spe ler verder komt, wordt het alleen maar moeilij ker om de stap naar de overkant - de Arena - te kunnen maken. Jaarlijks stromen vaak niet meer dan twee jongens door naar het eerste of tweede elftal. Soms is het er maar één, een ander jaar kunnen het er ook drie zijn. In Ajax 1 speelt dan ook vrijwel altijd een aantal jongens uit de eigen opleiding. Zo hebben bijvoorbeeld Rafael van der Vaart, Andy van der Meyde en Johnny Heitinga vele jeugdelftallen doorlopen, net als, jaren daarvoor, Richard Witschge en Aron Winter. Voor diegenen die het eerste elftal niet direct halen, betekent het niet dat zij nooit in de Arena zullen staan. Geregeld worden jon gens voor een seizoen verhuurd aan een andere club. Voor die jongens die het eerste nooit halen, betekent het niet dat hun jaren lange inspanning voor niets is geweest. Vaak komen zij erg goed terecht bij andere profclubs of bij topamateurs. Marco van Basten is een van de beroemde voet ballers die de jeugdopleiding van Ajax gevolgd hebben. Komend seizoen loopt Van Basten op de Toekomst stage als trainer. trainer van de selectie en het hoofd van de scouting. De directeur jeugdopleiding heeft de eindverantwoordelijkheid. Systeem Ajax staat bekend om het aanvallende voetbal. De rode draad binnen de gehele opleiding is de speelstijl 4-3-3. Het spel moet herkenbaar blij ven: aantrekkelijk, aanvallend, creatief en snel en zich vooral afspelen op de helft van de tegenstander. Het opleidingsmodel blijft gescheiden van het eerste elftal. Mocht de coach van het eerste elftal 4-4-2 gaan spelen, dan wordt niet door alle jeugdelftallen even eens 4-4-2 gespeeld. Binnen de jeugd blijft 4-3-3 de basis. Daar wordt ook op gescout. Spelen bij Ajax gaat niet zomaar. Daar gaat een strenge selectieprocedure aan vooraf. Hiervoor ontwikkelde Ajax het TlPS-model, dat staat voor Techniek - Inzicht - Persoonlijkheid - Snelheid. Dit zijn de vier elementen die nodig zijn om te kunnen slagen bij Ajax. P en S zijn over het algemeen aangeboren eigenschappen. T en I zijn altijd voor verbetering vatbaar. Alle verrich tingen van de jeugdspelers worden dan ook bij gehouden in het Ajax-paspoort, dat alle jongens hebben. Met kerst krijgen de spelers een tus senrapport en aan het eind van het seizoen wordt beoordeeld of een jongen door mag naar een hoger elftal. Dat wordt bepaald door de Scouting Als speler hoorde Ton Pronk bij de eerste gene ratie Ajacieden die de hele wereld overvloog om te voetballen. Als hoofd scouting kent de i Op de Toekomst is alles erop gericht jonge talenten klaar te stomen voor de grote stap naar de Arena aan de over kant. A1AX PRESENTATIEGIDS 2002-2003 111

Presentatiegids (1987-2013) | 2002 | | pagina 111