e f|y»f Y*t*ï Foto: Yvonne Witte Hiervoor ontwikkelde Ajax het TIPS- model, waarbij TIPS staat voor Techniek - Inzicht - Persoonlijkheid - Snelheid. Dat zijn de vier elementen die nodig zijn om kans van slagen te hebben bij de club. P en S zijn over het algemeen aangeboren eigenschappen, maar T en I zijn altijd voor verbetering vatbaar. Alle verrichtingen van de jeugdspelers worden dan ook bijgehouden in het speciale Ajax-paspoort, dat alle spelers hebben. Met kerst krijgen de jongens een tussenrapport en aan het eind van het seizoen wordt beoordeeld of een speler door mag naar een hoger elftal. Dat wordt bepaald door de trainer van de selectie en het hoofd van de scouting. De directeur jeugdopleiding heeft uiteindelijk de eindverantwoordelijkheid en dat is sinds begin vorig seizoen Kees Zwamborn. Talent van het jaar Ieder jaar wordt een jeugdspeler uitgeroepen tot Talent van het jaar. Vorig seizoen viel die eer te beurt aan Johnny Heitinga. De verdediger deed mee aan tweee competities en speelde onnoemelijk veel wedstrijden. Behalve met de Al speelde hij bij het tweede elftal, waarmee hij kampioen werd. Daarnaast is hij jeugdinternational van Oranje onder de 18 en onder de 19. Heitinga, die ooit als verjaardagscadeautje een keer mocht komen trainen bij Ajax, is zo'n groot talent dat Co Adriaanse hem dit seizoen bij zijn selectie heeft gevoegd. Medische begeleiding De jeugd en amateurs van Ajax hebben een eigen medische afdeling. Iedere speler die lichamelijke problemen heeft, moet zich bij deze afdeling melden. De arts van de jeugd en zaterdagsenioren is de sportarts Huib Plemper. Frank van Deursen is hoofd fysiotherapie van de jeugd en amateurs. Hij behandelt de Al en A2 en doet de wedstrijdbegeleiding van de Al. Erna Spil is verantwoordelijk voor de BI tot en met de F en doet de wedstrijdbegeleiding van de BI. Peter Hoogland behandelt de vier zaterdagelftallen en begeleidt de wedstrijden van de zaterdag 1. De wedstrijdbegeleiding van de overige jeugd- en amateurelftallen wordt gedaan door studenten fysiotherapie of afgestudeerde fysiotherapeuten. Voeding Goede voeding is van wezenlijk belang voor een opgroeiend lichaam. Dit geldt nog in versterkte mate als van het lichaam sportieve topprestaties gevraagd worden. Yvonne van der Pol is sinds 1990 verbonden aan Ajax als diëtiste/voedingsdeskundige. Haar taak bestaat uit het geven van voorlichting aan ouders en spelers over gezond eten en drinken. Naast een videoband zijn er twee boekjes die informatie geven over voeding: 'Voeding voetbal' voor de spelers en 'Gewicht in balans' voor de ouders. Ook begeleidt zij individuele spelers. Op het gebied van voeding maakt Ajax bovendien intensief gebruik van de knowhow van sponsor Kellogg's. Met de komst van Kellogg's als sponsor worden de Ajax- spelers op voedingsgebied optimaal begeleid. Studie- en begeleidingscommissie Bij Ajax is een Studie- en begeleidingscommissie ingesteld, die tot doel heeft ervoor te zorgen dat de schoolopleiding van de jeugdspelers niet te lijden heeft van de voetbalopleiding. Jeugdspelers worden intensief begeleid en ondersteund bij hun schoolopleiding waarbij de nadruk ligt op A-, B- en C-junioren. Op trainingsdagen zijn meerdere gekwalificeerde docenten aanwezig onder leiding van studiecoördinator Jur Ronner. Ronner gaat ook geregeld mee naar buitenlandse toernooien, waar hij de jongens die nog naar school gaan, begeleidt bij hun studie. Zo nodig neemt hij ook examens af. Ajax werkt ook nauw samen met de scholen van de spelers. Die samenwerking, met de nu ruim vijftig scholen, verloopt uitstekend. Via een uitgebreid netwerk van busjes worden de spelers van school gehaald, zodat zij op tijd aanwezig kunnen zijn bij de studiebegeleiding op de Toekomst. Gastgezinnen Onontbeerlijk bij de jeugdopleiding van Ajax zijn de gastgezinnen. In de loop der Diëtiste Yvonne van der Pol geeft de Ajax- jeugd voorlichting over voeding. Johnny Heitinga werd vorig seizoen uitverkoren tot Talent van het jaar van de Toekomst. Dit seizoen maakt hij deel uit van de A-selectie. Foto: Louis van de Vuurst 98 AJAX PRESENTATIEGIDS 2001 - 2002

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 98