De jeugdopleiding De jeugdopleiding van Ajax is beroemd over de hele wereld. Het doel is om talentvolle jonge spelers op te leiden tot topvoetballers. Alleen de allerbesten zullen uiteindelijk die top bereiken. en Johnny Heitinga, die dit jaar voor het eerst bij de A-selectie zit, vele jeugdelftallen doorlopen. Voor diegenen die het eerste elftal niet direct halen, betekent het niet dat zij nooit in de Arena zullen staan. Zij kunnen bijvoorbeeld bij HFC Haarlem verder rijpen onder leiding van Heini Otto en zijn assistent-trainer Rob Witschge, zoals Serghino Greene en Didi Longuet dit seizoen gaan doen. Of zij worden voor een seizoen verhuurd. Zo is Youssouf Hersi voor een jaar uitgeleend aan NAC. vereniging is de speelstijl (4-3-3). De manier van spelen moet herkenbaar blijven; aantrekkelijk, aanvallend, creatief, snel, sportief en ver van het eigen doel op de helft van de tegenstander. Binnen de jeugdopleiding is 4-3-3 de basis waarvan uit wordt gegaan, maar in de hogere elftallen worden ook andere systemen gespeeld. Op topniveau zijn meerdere varianten nodig om je aan te kunnen passen aan de tegenstander. Alleen de allerbesten zullen uiteindelijk de top bereiken. De rode draad binnen de gehele vereniging is de speelstijl. Talentendagen Wel veranderd is dat door het 4-3-3 systeem anders gescout moet worden. Voor de nummer-4-positie wordt nu een verdediger gezocht en niet langer een middenvelder. Verantwoordelijk voor de goede scouting zijn de scouts onder leiding van Ton Pronk. Daarnaast worden in het voorjaar ook nog Talentendagen gehouden. Deze dagen, door Ton Pronk bedacht, zijn inmiddels uitgegroeid tot een begrip. TIPS Spelen bij Ajax gaat niet zomaar. Daar gaat een strenge selectieprocedure aan vooraf. Johan Cruijff, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp en Patrick |P!hiiveijt: zijn namen die overal ter wereld bekend zijn. Ze hebben allemaal met ^^fucces de jeugdopleiding van Ajax doorlopen!. De alom geroemde opleiding wordt daarom ook wel de kweekvijver van het NMerlandse voetbal genoemd. Hoe verder een speler komt, hoe moeilijker het wordt om het uiteindelijke doel - spelen in de Amsterdam Arena - te bereiken. Per jaar stromen hooguit één of twee spelers door naar het eerste. In Ajax 1 speelt dan ook vrijwel altijd een aantal jongens uit de eigen opleiding. Zo hebben bijvoorbeeld Rafael van der Vaart, Cedric van der Gun Foto's: Louis van de Vuurst 4-3-3 Ajax staat bekend om het aanvallende voetbal. De rode draad binnen de gehele De jaarlijkse Talentendagen op de Toekomst zijn uitgegroeid tot een begrip. Honderden jonge voetballertjes komen erop af in de hoop bij Ajax te kunnen komen spelen. Foto: Yvonne Witte AJAX PRESENT ATI E G I D S 2001 - 2002 97

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 97