Ajax en Leo Beenhakker kijken omhoog 'Rammelen aan de Europese poort' Spet eerste jaar van herstructurering zit ■erop. Aja^ eindigde als derde in de I compelitafe. Waar het kortetermijnresultaat uiteindelijk goed was voor plaatsing in de voorron^^Bn de Champions League, daar werd achter de schermen voorbij de waan van alle«HMekeken. Leo BeeflKker (september 2000) en Arie van Eijden (oktober 2000) kwamen begin vorig sei^^jpi om continuïteit in de beleidslijnen van Ajax aan te brengen. Daarbij bewaakt Van Eijden de toekomst van Ajax in al zijn facetten en is Leo Beenhakker specifiek belast met het ontwikkelen van en het vasthouden aan een technische visie. Wie het centrale kantorenblok in de Ajax- organisatie aan een nadere beschouwing onderwerpt, constateert al snel dat de rust in de boezem van de club is weergekeerd. Zo heet dat dan: de lijnen zijn helder uitgezet. En zich vasthoudend aan die toekomstpolitiek werkt Ajax gestaag aan een terugkeer op het niveau waar de club thuishoort. Draaideur Het contrast met nog maar kort geleden is evident. Beenhakker: 'Laat ik er dit van zeggen: Ajax heeft de laatste jaren niet uitgeblonken in continuïteit.' Die constatering is een cruciale. De hoofdingang van de Arena bestaat niet voor niets uit een draaideur. En die kreeg sinds de winst in de Champions League in 1995 meerdere keren een stevige slinger. Het ontbreken van een duidelijke visie voor de lange termijn is een typisch kenmerk van een organisatie die onder 'professionalisme' slechts de tegenstelling tussen betalen en niet-betalen verstaat. Maar professionalisme heeft meerdere betekenissen en raakvlakken. Het is vooral ook een manier door Jacob Bergsma foto's Louis van de Vuurst van denken, een manier van werken. Beenhakker: 'Bij Ajax is de laatste jaren door omstandigheden heel veel ad hoe beleid gevoerd.' Professionalisme gaat verder. 'Er moet een visie achter zitten.' Een gedachte over hoe Ajax verder moet, heeft Leo Beenhakker. Noem het zijn blauwdruk voor een kampioen in wording. 'Die blauwdruk staat op mijn harde schijf. En ik heb een print. Thuis. In het onderste laatje van mijn bureau.' Leo Beenhakker zit op een cruciale post bij Ajax en is dus een cruciale man in de organisatie. Zijn staat van dienst is een pré. Hij brengt de rust en ervaring mee van iemand die het klappen van de zweep kent. Die aan den lijve heeft ondervonden hoe de tandwielen van het internationale voetbal in elkaar happen. Die de denkbeelden die ten grondslag liggen aan de blauwdruk voor Ajax in de praktijk uitvoerig heeft kunnen testen: van Volendam tot Vitesse en van Mexico tot aan Madrid. Beenhakker: 'Ik heb lang genoeg aan de top meegelopen om te weten wat topvoetbal is. Elke week heb ik lasogen van het tv kijken. Hoe speelt Engeland? Hoe speelt Italië? Wat doen de Spaanse toppers?' Voortdurend observeren, voortdurend toetsen. Neem de in hoog tempo veranderende eisen die aan topspelers worden gesteld. Beenhakker: 'Die eisen zijn krankzinnig hoog. De inspanning is gigantisch, ook in mentaal opzicht. De verantwoordelijkheid is groot, want het gaat om heel veel geld.' Het zijn bijna niet in kaart te brengen omstandigheden waaronder Leo Beenhakker technisch sturing moet geven aan Ajax. Waarbij een essentiële voorwaarde is dat de juiste poppetjes op de juiste plaats staan. Beenhakker: 'Wat heb je, wat moet je zoeken, hoe bouw je dat in in je jeugdopleiding?' Simpel: 'Dan weet ik wel welke kant ik op moet.' Verhollandsing Bij zijn aantreden bij Ajax sprak Beenhakker van 'verhollandsing'. Bij de presentatie van de nieuwe selectie waren daar Zlatan Ibrahimovic (Zweed), Ahmed Hossam (Egyptenaar) en Maxwell (Braziliaan). En dat is géén tegenstrijdigheid. Beenhakker: 'Ik zou zo graag iedereen ervan willen overtuigen dat het aantrekken van die jongens voortkomt uit een beleidsmatig gegeven. Met "verhollandsing" heb ik bedoeld te zeggen, dat het heel dicht tegen onze cultuur aan moet liggen.' Bij de vertaling van de uitgangspunten van beleid is pragmatisch denken noodzaak. Beenhakker: 'Je gaat prioriteiten stellen. Eerst kijk je binnenskamers, naar je eigen jeugd. Dan kijk je naar de Nederlandse markt en in het verlengde daarvan, de Belgische markt. Vervolgens naar Scandinavië, wat cultureel heel dicht tegen ons aan ligt. Dan Oost-Europa, en dan, heel selectief, uiteindelijk de rest van de wereld.' Zó kwamen de recente pragmatische keuzes tot stand. Zó kwam Mido... Beenhakker: 'We wilden graag Arjen Robben hebben. In maart ben ik naar Groningen gegaan om met de familie Robben te praten. Robben kiest vervolgens voor PSV. Volstrekt legitiem. Wie hem ziet, mag het zeggen, maar ik zag geen linksbuiten op de Nederlandse markt. Volgens onze prioriteitstelling kom je dan AJAX PRESENTATIEGIDS 2001 - 2002 9

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 9