Scouting Als speler hoorde Ton Pronk bij de eerste generatie Ajacieden die de hele wereld overvloog om te voetballen. Als hoofd scouting kent de stoere verdediger van weleer de hele wereld inmiddels als zijn broekzak. De 19-voudige international is een van de zes professionals die zich voor de club bezighouden met het opsporen van talent. Gerrie Mühren (betaald voetbal, landelijke A-jeugd binnen- en buitenland), Piet Keizer (betaald voetbal, landelijke A-jeugd binnen- en buitenland), Herman Borman (assistent jeugdvoetbal), Cas Harms (assistent jeugdvoetbal) en John Steen Olsen (Scandinavië) zijn de andere vijf. Naast hen werkt Ajax met ongeveer 25 externe scouts verdeeld over de zes districten van de KNVB. De districten West I (o.a. Amsterdam) en II zijn - naast de door Ajax georganiseerde Talentendagen - de gebieden waar de meeste van de externe scouts speuren naar de talenten van acht tot en met twaalf jaar om de opengevallen plekken bij de jongste jeugd mee in te vullen. Zo worden bij de jeugdopleiding per seizoen gemiddeld 25 tot 30 spelers vervangen. Dit aantal wordt bereikt doordat van de landelijke jeugd acht tot tien spelers overgaan naar het betaalde voetbal, bij de jongste jeugd (E2) een nieuwe selectie van zestien spelers geselecteerd moet worden en de grote talenten, zoals het afgelopen seizoen Rafael van der Vaart en Youssouf Hersi en het huidige seizoen Johnny Heitinga, eerder de overstap maken naar de A-selectie. Omdat spelers opleiden de prioriteit heeft, wordt in het seizoen 2001-2002 gestart met een F-team. 20 2002

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 20