Foto: Ajax/Jeroen Slop Ashanti Goldfields Opgericht Voorzitter Algemeen directeur Financieel directeur Hoofdcoach Hoofd jeugdopleiding Academy Kleur Shirtsponsor Afdeling Stadion Capaciteit Jeugdcomplexen 1978 Sam Jonah Ad Zonderland Gus Kessie Hans van der Pluijm Sief Ronde Geel/zwart Shell Premier League (Ghana) Len Clay Sports Stadium 30.000 Ofori (Obuasi); Daakye (Accra) Het trainingscomplex Ofori in Obuasi, Ghana. Nederlandse (voetbal)cultuur, hebben zich de Ajax-normen eigen gemaakt en hebben nu een plaats verworven in de hoofdmacht van Ajax voor het seizoen 2001-2002. Gabriel Mofokeng en Steven Pienaar (Ajax Cape Town 2) en John Quansah (Goldfields Al) zijn de eerste talenten afkomstig van de Afrikaanse zusterclubs die mogelijk in de toekomst hun opwachting maken in diezelfde hoofdmacht. Daarnaast is doelman Bram Verbist, afgelopen seizoen al spelend in Ajax Al en afkomstig van G.B.A., een ander voorbeeld van een speler die uit de samenwerking kan doorgroeien tot een hoog (Ajax-)niveau. Stroomlijning volgens Ajax-model Voor we zo ver zijn, moeten we de jongens echter eerst in hun eigen land voorbereiden. Mijn grootste taak in het begin was dan ook om de verschillende locaties te voorzien van professionele trainers. Ook moest ik kijken hoe we de jonge groepen konden stroomlijnen volgens het Ajax-model. In zowel Zuid- Afrika, als Ghana, als België zijn we begonnen met een of meer personen met de juiste achtergrond, ervaring en kwaliteiten. Ieder van hen moest kunnen werken, coachen en structureren volgens de idealen van Ajax. Bovendien hebben deze mensen de verantwoordelijkheid om de ideeën in de praktijk te controleren en om, waar noodzakelijk, het bestaande model aan te passen aan de idealen van Ajax. De verantwoordelijkheid voor deze aanpak ligt nog steeds bij Ajax en mij. Samen moeten we ervoor zorgen dat onze visie door de trainers in het buitenland wordt overgebracht en dat de spelers daar worden ontwikkeld op de manier die Nederland en, liever nog, Ajax kenmerkt. Het is een tijdrovende klus die zijn basis heeft in de gekwalificeerde mensen die de verantwoordelijkheid voor de dagelijkse activiteiten op zich nemen. Aan de andere kant is het ook van belang dat de verantwoordelijken in het buitenland af en toe naar Amsterdam komen. Dan kunnen ze namelijk met eigen ogen aanschouwen hoe men hier te werk gaat en wat het niveau is van de verschillende leeftijdsgroepen bij Ajax. Het is een manier om ze te leren de verschillende aspecten met Ajax-ogen te bekijken. Integratie De bedoeling van het internationale programma is om ieder jaar de twee of drie beste spelers per locatie naar Amsterdam te halen voor een trainingsprogramma van ongeveer drie weken. Het aantal is afhankelijk van de kwaliteit van de spelers; de duur van het programma is afhankelijk van de activiteiten die er zijn in die periode en de grootte van de groep, die ook bepaald wordt door de spelers die binnenkomen via de scouting. In de eindfase van dit programma zullen de spelers afhankelijk van leeftijd en kwaliteit met verschillende jeugdelftallen van Ajax meegaan naar toernooien. Uiteindelijk wordt, in samenspraak met de betreffende jeugdtrainers, technisch directeur Leo Beenhakker, hoofd scouting Ton Pronk, directeur jeugdopleiding Kees Zwamborn, alsmede Tonnie Bruins Sluit en ondergetekende de balans opgemaakt, en proberen we zo goed mogelijk in te schatten welke speler met welke kwaliteiten we vanuit het buitenland aan de Ajax- jeugdopleiding kunnen toevoegen. Voor het nieuwe seizoen zullen dat vanuit de buitenlandse clubs twee spelers zijn afkomstig van G.B.A. en één van Ajax Cape Town. Het criterium blijft uiteindelijk dat getalenteerde buitenlandse spelers moeten aantonen dat ze van extra waarde zijn willen ze in aanmerking komen voor een plaats binnen de jeugdopleiding. Ze moeten hier een rol spelen in het verbeteren van het spel en ons ervan overtuigen dat ze een grote kans hebben om het eerste elftal te halen. Toch blijft het vaak een kwestie van afwachten hoe de eindontwikkeling zal verlopen. De laatste stap die een talentvolle speler moet maken, die naar de hoofdmacht, is tegelijkertijd de moeilijkste. Ik ben nog steeds overtuigd van het welslagen van de buitenlandse investeringen van Ajax, mits we de goede balans vinden tussen het stellen van doelen op korte en lange termijn. De voortgang tot nu toe is bemoedigend, maar we moeten geduld opbrengen. Op de locaties zien we met regelmaat de vooruitgang van zowel de organisatie als de jeugdopleiding, van zowel coaches als spelers, als ook van de resultaten van de eerste elftallen. Uiteindelijk blijft de graadmeter het aanbrengen van talent dat op termijn geschikt is voor Ajax 1. Met de lat zo hoog gelegd weten we waar we met zijn allen voor moeten gaan binnen het internationale traject, waarbij een optimale samenwerking op alle technische vlakken binnen Ajax, zowel in Amsterdam als in de buitenlandse clubs, een noodzakelijke voorwaarde is. AJAX PRESENTATIEGIDS 2001 - 2002 149

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 149