constateerde dat Ajax in dat opzicht twee jaar moet goedmaken op PSV, dan zoekt hij de oorzaak vooral op managementniveau. 'Het is een consequentie van de continuïteit in de leiding van PSV.' Zo kon de kloof tussen Ajax en PSV groeien. Bovendien zit Ajax inmiddels met een enorme selectie. Waarbij Leo Beenhakker in de niet te benijden spagaat ligt van bouwen enerzijds en saneren anderzijds. 'De afgelopen jaren - en dat is de basis voor het veel te hoge aantal contractspelers - is de lat veel te laag gelegd. Vaak is spelers op persoonlijke titel een contract gegeven, zonder daarbij de juiste kwaliteitsnormen te hanteren.' Voor nu en in de toekomst is helder hoe hoog de lat voor een Ajax-aanwinst ligt. Beenhakker: 'Ofwel de speler is een directe kwaliteitsinjectie voor Ajax, ofwel de speler heeft in potentie de kwaliteit - waarbij je rekening houdt met alle factoren - om over twee jaar in Ajax 1 te spelen.' Bij Meivin Fleur leefde die gedachte niet bij Ajax. Kennelijk wel bij Anderlecht. Fleur, jeugdspeler nog, verkaste naar België. Beenhakker: 'En dan laat ik me niet zijn. Maar ze zijn wel de besten.' Ze zijn vooral nodig om het evenwicht te herstellen. Beenhakker: 'Ajax had te veel dienende spelers, hoe belangrijk dienende spelers ook zijn. Bepalende kunnen alleen iets extra's brengen op basis van de voorwaarden die de dienende spelers scheppen.' Zo is Ajax toch altijd geweest. 'Een stelletje eigenheimers en een paar om de zaak bij elkaar te houden.' Hij praat dan wel veel over Zlatan en Mido, maar het aantrekken van Maxwell vindt hij minstens zo belangrijk. 'Onze Braziliaan is van het dienende type. Vreselijk nodig. Want het gaat om de juiste mix. Maxwell is een constante factor, een evenwichtige speler. Ibrahimovic en Hossam zijn wispelturig. Soms irritant. En tegelijkertijd: briljant!' Toch is Ajax, toch is Beenhakker persoonlijk, voordat er nog maar een bal had gerold, bekritiseerd op de personele vertaling van de uitgangspunten zoals ze in het voorbije jaar zijn geformuleerd. De technisch directeur lijkt immuun voor kritiek. Ogenschijnlijk schudt de beleidsbewaker dat met een fikse portie chanteren door Anderlecht. Als wij met elkaar niet na-druk-ke-lijk denken dat een speler over twee jaar in Ajax 1 speelt, dan krijgt hij dus géén contract. Ook niet als Anderlecht in de markt is.' Eigen ponem Wie wel een contract krijgt, of wie bij Ajax wordt binnengehaald, moet een bijdrage leveren aan het Ajax-imago. Rood en wit, de naam, de historie, tal van generaliserende karaktereigenschappen, ze worden gekoesterd door Ajax. Die vaste waarden zijn essentieel, vindt Beenhakker. 'Een eigen ponem, dat moet je zo houden.' Daarom is hij zo zorgvuldig bij zijn zoektocht naar versterking voor Ajax in het aftasten van het 'Ajax-gehalte'. Beenhakker: 'Je haalt niet alleen een voetballer binnen. Je haalt ook een mens binnen. Dat is niet zo gemakkelijk.' Graag neemt hij de tijd zijn keuze voor Zlatan en Mido, vanuit dat perspectief, toe te lichten. 'Eén: om hun enorme talent. Twee: om hun persoonlijkheid. Het moet smoel hebben. Drie: om hun creativiteit.' Hij is de eerste om toe te geven: 'Ik weet, en Co weet ook, dat ze niet gemakkelijk zullen AJAX PRESENTATIEGIDS 2001 - 2002 11

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 11