in België terecht en daar loopt toevallig een linksbuiten met een Egyptisch paspoort.' Welkom Ahmed 'Mido' Hossam, felbegeerd door Anderlecht als opvolger voor Jan Koller, felbegeerd door Udinese, Vincenza, Southampton en Sunderland. Zó kwam Zlatan... Beenhakker: 'Als nummer 9 was Jan Vennegoor of Hesselink de eerste gedachte. Iedereen onderkende zijn technische kwaliteiten. Maar ik had mijn twijfels of hij de spits was die Ajax nodig heeft. Het totale prijskaartje, investering plus salaris, was dusdanig, dat je zei: wacht even, nu gaat het om een bedrag, daar passen geen twijfels bij. En zo kwamen we in Scandinavië terecht.' Welkom Zlatan Ibrahimovic, felbegeerd door Arsenal, Monaco, AC Milan en Juventus. Graag onderstreept Beenhakker nogmaals dat het materiaal in Nederland niet voorhanden was om de Ajax-visie vorm te geven. Beenhakker kent een belangrijke oorzaak: 'Er lopen zeventig tot tachtig Nederlandse jongens in het buitenland, dat zijn in principe de besten van het nationale spelersbestand. Dus het aanbod in Nederland is sowieso gering.' Wanneer Ajax is bekritiseerd om zijn keuzes buiten de eigen opleiding, buiten de eigen landsgrenzen, dan werpt Leo Beenhakker gaarne de wedervraag op. 'Noem ze me maar! Die haalbaar zijn! Die betaalbaar zijn! En die kwaliteit hebben... We hebben echt heel zorgvuldig en heel intensief de Nederlandse markt afgewerkt. Ook Nederlandse spelers in het buitenland.' Hij noemt Boudewijn Zenden van Barcelona. 'Heel simpel: had geen zin om in Nederland te spelen.' Hij noemt Giovanni van Bronckhorst van (toen) Glasgow Rangers. 'Als Van Bronckhprst voor 25 miljoen naar Arsenal gaat, dan doet Ajax even niet mee.' Hij noemt Fernando Ricksen van Glasgow Rangers. 'Ook simpel. Het antwoord van Glasgow was: niet over te praten. Dan ben je gauw klaar.' Investeren op termijn Terug naar de blauwdruk. Beenhakker: 'De ideale situatie is wat PSV doet. Vroegtijdig Nederlands talent contracteren en dat laten rijpen bij de eigen club. Dat is Links: In het kader van de 'verhollandisering' is de keuze voor de Zweed Zlatan, felbegeerd door Arsenal, Monaco, AC Milan en Juventus, niet tegenstrijdig. 'Ik bedoel dat het heel dicht tegen onze cultuur aan moet liggen. Na de Nederlandse en Belgische markt kijk je naar Scandinavië.' Midden: Mido staat in België bekend als een 'lastige jongen'. 'Mido en Zlatan zijn wispelturig. Soms irritant. En tegelijkertijd: briljant! Ik weet dat ze niet gemakkelijk zullen zijn. Maar ze zijn wel de besten.' Rechts: Het aantrekken van de Braziliaan Maxwell, een dienende speler, is minstens zo belangrijk als Zlatan en Mido. Zo is Ajax altijd geweest. 'Een stelletje eigenheimers en een paar om de zaak bij elkaar te houden.' investeren op termijn.' Zo blijft nu PSV'er Arjen Robben bij Groningen. Zo blijft nu PSV'er Jelle ten Rouwelaar keepen bij Emmen. En zo blijft nu PSV'er Michael Lamey nog een seizoen voor RKC behouden. 'Verhollandsing' mag dan wel een uitgangspunt bij de ontstaansgeschiedenis van het nieuwe Ajax zijn, Beenhakker signaleert een ontwikkeling in het vaderlandse voetbal die daar remmend op werkt. 'Ik merk dat iedereen hetzelfde heeft: ze blijven als een broedse kip op Hollandse spelers zitten, de bereidheid om die te laten gaan, was nul.' Hij heeft het in zijn Zuid- Amerikaanse periode eerder meegemaakt. 'In Mexico was dat heel extreem. Daar waren buitenlandse spelers veel goedkoper dan Mexicaanse spelers. Dat merkje nu in Nederland ook. Een heel bijzondere ontwikkeling.' Zijn conclusie is voor de strategie van Ajax van wezenlijk belang. 'Het betekent wél dat de lijn die PSV volgt, de juiste lijn is.' Niet dat Leo Beenhakker PSV ten voorbeeld heeft gesteld, maar hij wil de huidige positie van Ajax inzichtelijk maken door naar het Eindhovense voorbeeld te verwijzen. 'Ten opzichte van PSV lopen we een jaar of twee achter. Ajax is bezig met een inhaalslag. Je moet keuzes maken. Je moet concessies doen aan wat je wilt op termijn.' Opnieuw een puzzelstukje voor de blauwdruk: inkooppolitiek. Beenhakker: 'In ieder geval moet je spelers halen die aan de korte kant van de twintig zitten, zodat ze restwaarde, transferwaarde hebben. Het is, bijzondere omstandigheden daargelaten, onverantwoord een speler van 28, 29 jaar te halen. Zo'n investering moet je in vier jaar afschrijven en daarna sta je met lege handen. Die restwaarde is belangrijk. Anders eet je jezelf van binnenuit op.' Nóg een argument, vindt hij, om zijn criticasters bij het aantrekken van Zlatan, Mido en Maxwell - vroege twintigers - mee om de oren te slaan. Andermaal de vergelijking met PSV. 'Misschien hebben ze aan dat drietal Robben, Ten Rouwelaar en Lamey twintig miljoen uitgegeven. Geïnvesteerd op termijn, kun je beter zeggen. Dat kunnen wij ons nóg niet permitteren. Onze investeringen moeten er meteen staan.' Wanneer Leo Beenhakker eerder 10 AJAX PRESENTATIEGIDS 2001 - 2002

Presentatiegids (1987-2013) | 2001 | | pagina 10