Talenten met TIPS Het vlaggenschip De jeugdopleiding van Ajax is wereldberoemd. Het doel van Ajax is om talentvolle jonge spelers op te leiden tot topvoetballers. Alleen de allerbesten zullen na een moeizame en vaak lange weg deze top bereiken. Ad nan Barakat Kiran Bechan Mark Dljs Meivin Fleur Serginho Greene Johnny Heitinga Youssouf Hersi Michael Krohn-Dehli Jussi Kujala Max Lohy Angelo Martha Gabriel Mofokeng Kwame Quansah Stefano Seedorf Maarten Stekelenburg Rafael van der Vaart Bram Verbist Johan Cruijff, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Wim Kieft, Dennis Bergkamp en Patrick Kluivert zijn slechts enkele wereldvedetten die met succes deze opleiding hebben doorlopen. De opleiding van topvoetballers staat bij Ajax centraal. De jeugdopleiding wordt daarom ook wel de kweekvijver van het Nederlandse voetbal genoemd. Hoe verder een speler komt, des te moeilijker het wordt om zich te handhaven en het uiteindelijke doel - spelen in de Amsterdam ArenA - te bereiken. Per jaar stromen slechts één of twee spelers door naar de hoofdmacht. Ajax is deels afhankelijk van spelers uit de eigen opleiding. De jeugdelftallen worden op dezelfde wijze getraind als het eerste elftal zodat de spelers zich al vroeg de speelstijl van Ajax kunnen eigen maken. Ook degenen die het eerste elftal niet halen, hebben een goede leerschool aan de Ajax-opleiding. De meesten komen later terecht in de top van het amateurvoetbal of elders in het betaalde voetbal. TIPS De rode draad binnen de gehele vereniging is de speelstijl (3-4-3), training, gedrag en huisregels. Het streven is om de manier van spelen herkenbaar te houden; aantrekkelijk, aanvallend, creatief, snel, sportief en bij voorkeur ver van het eigen doel op de helft van de tegenstander. AFC Ajax is geen club waar je zomaar lid van kunt worden. Aan het lidmaatschap gaat een strenge selectieprocedure vooraf. Hiervoor ontwikkelde Ajax het TIPS- model, waarbij TIPS staat voor Techniek - Inzicht - Persoonlijkheid - Snelheid. Dit zijn de vier elementen die benodigd zijn om een kans van slagen te hebben bij Ajax. P en S zijn over het algemeen aangeboren eigenschappen, maar T en I zijn altijd voor verbetering vatbaar. Alle verrichtingen van de jeugdspelers worden bijgehouden in het speciale Ajax-paspoort, dat alle spelers bezitten. Elk seizoen wordt beoordeeld of een speler door mag naar een hoger elftal. Dit gebeurt door de trainer van de selectie en het hoofd scouting. De directeur jeugdopleiding heeft de eindverantwoordelijkheid. De Al is het vlaggenschip van de jeugdopleiding. De navolgende spelers komen in het seizoen 2000-2001 uit in het hoogste jeugdelftal van Ajax. 92 AJAX PRESENTATIEGIDS 2000 - 2001

Presentatiegids (1987-2013) | 2000 | | pagina 92