zouden redden. Wanneer we deze jongens twee jaar eerder ontdekken, kunnen zij wellicht wel meekomen op het Ajax- niveau. Het is namelijk van belang dat wij minimaal twee jaar de tijd hebben om deze buitenlandse talenten bekend te maken met het Ajax-systeem. Zij moeten weten wat we nu en in de toekomst van ze verwachten en moeten in deze periode Nederlands leren spreken. Dat een dergelijke aanpak werkt, weten we uit ervaring. John O'Brien en Aaron Mokoena zijn daar immers mooie voorbeelden van. Ook mag Abubakari Yakubu in dit verband genoemd worden, evenals Steven Pienaar, het van Ajax Cape Town afkomstige, 18-jarige talent dat onlangs door Ajax gecontracteerd werd. Stroomlijning volgens Ajax-modei Voor we zo ver zijn, moeten we de jongens echter eerst in hun eigen land voorbereiden. Mijn grootste taak in het begin was dan ook om de verschillende locaties te voorzien van professionele trainers. Ook moest ik kijken hoe we de jonge groepen konden stroomlijnen volgens het Ajax-model. In zowel Zuid- Afrika als Ghana en België zijn we begonnen met één of meerdere personen met de juiste achtergrond, ervaring en kwaliteiten. Ieder van hen moest kunnen werken, coachen en structureren volgens de idealen van Ajax. Bovendien hebben deze mensen de verantwoordelijkheid om de ideeën in de praktijk te controleren en om, waar noodzakelijk, het bestaande model aan te passen aan de idealen van Ajax. De verantwoordelijkheid voor deze aanpak ligt nog steeds bij Ajax en mij. Samen moeten we ervoor zorgen dat onze visie door de trainers in het buitenland wordt overgebracht en dat de spelers daar worden ontwikkeld op de manier die Nederland en, liever nog, Ajax kenmerkt. Het is een tijdrovende klus die zijn basis heeft in de gekwalificeerde mensen die de verantwoordelijkheid voor de dagelijkse activiteiten op zich nemen. Aan de andere kant is het ook van belang dat de verantwoordelijken in het buitenland af en toe naar Amsterdam komen. Dan kunnen ze namelijk met eigen ogen aanschouwen hoe men hier te werk gaat en wat het niveau is van de verschillende leeftijdsgroepen bij Ajax. Het is een manier om ze te leren de verschillende aspecten met Ajax-ogen te bekijken. Omdat ze allemaal uit verschillende werelddelen komen en zijn opgegroeid met andere culturen en gewoontes moeten ze de basisprincipes van Ajax overbrengen op hun land. AJAX PRESENTATIEGIDS 2000 - 2001 131

Presentatiegids (1987-2013) | 2000 | | pagina 131