Stefan Kovacs, Bob Haarms en Johan Cruijff zitten al klaar met de bloemen tijdens de kampioens wedstrijd tegen Sparta (4-2) op 6 mei 1973. Foto: Frans Flemelrijk Amsterdammers bevindt zich in Parijs, het toneel van de beslissingswedstrijd, en het andere deel zit voor de buis gekluisterd. Als om kwart voor vijf Johan Cruijff Ajax op voorsprong zet, komt de spookstad weer tot leven. De twee doelpunten die Danielsson later nog scoort, verzekeren Ajax van de halve finale. In die halve finale wordt thuis met 3-0 gewonnen en uit met 2-0 verloren van Spartak Trnava en zo gaat Ajax voor het eerst in de geschiedenis door naar de finale van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen. In die finale, op 28 mei 1969, blijkt AC Milan nog een maatje te groot. De Italianen winnen met 4-1 Wat Ajax niet lukt, lukt Feyenoord nauwelijks een jaar later wel. De Rotterdammers winnen als eerste Nederlandse club de Europa Cup 1 en krijgen daarvoor op 7 mei 1970 een welgemeend applaus van het Amsterdamse publiek. Op 18 mei 1970 wint Ajax met 8-0 van SVY en kunnen de Amsterdamse supporters opnieuw de handen op elkaar zetten. Dit keer voor de veertiende landstitel in de clubhistorie. De eerste cup en de vijftiende titel Ajax' eer staat op het spel in het seizoen 1970-1971. Nadat een jaar eerder Feyenoord de eerste Europa Cup 1 naar Nederland heeft gebracht, is het aan Ajax om deze prestatie te evenaren. Op 2 juni 1971 is het eindelijk zo ver. Op het Londense Webley wacht Panathinaikos als tegenstander in de finale. Al na vijf minuten zorgt Dick van Dijk voor de openingstreffer, maar pas vier minuten voor tijd kan Ajax het karwei afmaken. Arie Haan, na de rust ingevallen voor de daarover zeer ontstemde Sjaak Swart, zet de 2-0 op het scorebord. Een dag later zijn alle ogen gericht op het balkon van de Stadsschouwburg op het Leidseplein. Daar tonen de Ajacieden de veroverde Cup aan de Amsterdamse supporters. Zes dagen na de glorieuze triomf kondigt Rinus Michels zijn afscheid bij Ajax aan. De naar Barcelona S étk. Foto: Collectie A jax vertrekkende trainer wordt opgevolgd door Stefan Kovacs. De Roemeen stelt bij zijn aantreden direct de Ajax-diamant te willen slijpen tot een briljant. Met behulp van de tactische breinen van Piet Keizer en Johan Cruijff wordt dit plan al snel luister bijgezet. De competitie is in het seizoen 1971-1972 een formaliteit voor Ajax. Met slechts één nederlaag, tegen Go Ahead Eagles, wordt Ajax op 30 april 1972 voor de vijftiende keer kampioen van Nederland. De voorsprong op nummer twee Feyenoord bedraagt acht punten. Net als in het vorige seizoen, waarin Heinz Stuy liefst 1082 minuten zijn doel schoon hield, heeft Ajax ook nu slechts 20 tegentreffers moeten incasseren. Zelf komen de Amsterdammers 104 keer tot scoren. Prijzenkast raakt goed gevuld De nadagen van het seizoen 1971-1972 staan voor Ajax in het teken van een breed scala aan nationale en internationale successen. Op 11 mei 1972 mag Ajax de KNVB-beker mee naar huis nemen nadat het in de Rotterdamse Kuip FC Den Haag met 3-2 heeft verslagen. Twintig dagen later biedt het stadion van rivaal Feyenoord onderdak aan een Ajax-feestje van internationaal niveau. In de finale om Vreugde in de kleedkamer nadat Ajax op 30 april 1972 door een 2-1 overwinning op Telstar kampioen geworden is. Vanaf links: Salo Muller, Sjaak Swart, Stefan Kovacs, Wim Suurbier, Barry Hulshoff en Arie Haan. AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 99