Het twaalfde landskampioenschap wordt op 30 april 1967 behaald in Geleen door een 3-2 overwinning op Fortuna '54. Na de wedstrijd gaat Wim Suurbier op de schouders, terwijl de eveneens van zijn shirt beroofde Henk Groot een goed heenkomen zoekt. Foto: ANP veel goed. Het is voor het eerst dat Ajax de 'double' wint. elftalspeler Rinus Michels als nieuwe trainer wordt de jacht op nieuwe successen heropend. De vlag kan al snel uit want op 15 mei 1966 wordt Ajax voor de elfde keer kampioen van Nederland na een 2-0 zege in Enschede op FC Twente. Opnieuw kunnen de Amsterdammers hun plaats in het toernooi om de Europa Cup 1 innemen. De eerste 'doublé' Bijna twee jaar na zijn competitiedebuut bij Ajax zorgt Johan Cruijff voor een unicum. Op 6 november 1966 is hij de eerste speler die bij een wedstrijd van het Nederlands elftal uit het veld wordt gestuurd. In de 77ste minuut van het duel tegen Tsjechoslowakije zou Cruijff een slaande beweging hebben gemaakt naar de scheidsrechter. Het voorval, door Cruijff overigens met kracht ontkend, levert de Ajacied aanvankelijk een schorsing van een jaar op voor Oranje. De sanctie wordt echter verzacht en een seizoen later maakt Johan Cruijff weer deel uit van de nationale selectie. Een maand en een dag na de Oranje perikelen rondom Johan Cruijff speelt Ajax een wedstrijd waar nu nog menigeen over praat. De prestatie die Ajax op 7 december 1966 neerzet tegen het grote Liverpool is bewonderenswaardig, maar vooral het weer zorgt voor een memorabele avond. In vijfenveertig minuten zien de toeschouwers vier doelpunten van Ajax. Reageren op geluid is het motto voor de tweede helft, wanneer een gordijn van nevel de meeste Terwijl Johan Cruijff belaagd wordt door drie ADO-spelers en Ajax de laatste wedstrijd van het seizoen 1967-1968 met 2-1 wint, verliest Feyenoord in Eindhoven van PSV en is Ajax kampioen met drie punten voorsprong. Foto: Anefo van de ruim 55.000 toeschouwers het zicht op het veld beneemt. De Italiaanse scheidsrechter Sbardella kan beide doelen echter nog zien en ook een handjevol aanhangers is nog in staat om de verrichtingen op het veld te volgen. De wedstrijd eindigt in een 5-1 overwinning voor Ajax en door een gelijkspel in Engeland wordt de kwartfinale bereikt. Na een 1-1 in Amsterdam op 1 maart 1967 is tegenstander Dukla Praag een week later de betere ploeg. Ajax verliest met 2-1 en is daarmee uitgeschakeld. De twaalfde landstitel en de vierde KNVB-beker in de clubhistorie maken Paard en wagen voor de dertiende titel In het seizoen 1967-1968 is Ajax vastbesloten nieuwe Europese successen te boeken. De loting voor het Europa- Cuptoernooi voor landskampioenen gooit echter roet in het eten. In de eerste ronde moet Ajax aantreden tegen Real Madrid, zesvoudig winnaar van de prestigieuze Europese trofee. De verwachting dat de Na de kampioenswedstrijd tegen ADO wordt voor Piet Keizer de gang naar de kleedkamer bemoeilijkt door het enthousiasme van zijn fans. Foto: Collectie Ajax AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 95