L In 1960 is een beslissingswedstrijd tussen Ajax en Feyenoord nodig om te bepalen wie zich kampioen van nederland mag noemen. Ajax treedt in het Olympisch stadion aan met (staand vanaf links:) Ger van Mourik, Wim Anderiesen, Bertus Hoogerman, Werner Schaaphok, Ben Muller, Kees Smit; (gehurkt:) Sjaak swart, Henk Groot, Wim Bleyenberg, Co Prins en Donald Feldmann. laatste officiële wedstrijd van Wim Anderiesen. De beroemdste vooroorlogse Ajacied zegt de Amsterdammers na vijftien jaar vaarwel. Hij heeft dan inmiddels 309 voor Ajax gespeelde competitiewedstrijden en 46 interlands achter zijn naam staan. Nauwelijks een maand na het einde van de noodcompetitie, op 24 juni 1940, wordt trainer Jack Reynolds door de Duitsers geïnterneerd. Hij wordt overgebracht naar een krijgsgevangenenkamp in Schoorl en keert pas in het seizoen 1945-1946 terug in Amsterdam. Reynolds viert zijn rentree bij Ajax met het afdelingskampioenschap. In de beslissende wedstrijd, op 9 juni 1946, wordt in Den Haag het plaatselijke ADO met 8-3 verslagen. De achttienjarige debutant Rinus Michels neemt vijf treffers voor zijn rekening. Met een voorsprong van één punt gaat Haarlem aan de haal met de landstitel, maar een seizoen later is het opnieuw Ajax dat zich Nederlands kampioen mag noemen. Op 6 juli 1947 wordt het Nijmeegse NEC uit met 6-0 verslagen. De voorsprong van Ajax op Heerenveen wordt daarmee dermate groot dat de Amsterdammers zich verzekerd weten van de achtste landstitel in de clubhistorie. Kampioen van de eredivisie Op 18 maart 1950 bestaat Ajax een halve eeuw. Het jubileum wordt voorafgegaan door het behalen van het afdelingskampioenschap. De titel wordt door Ajax in de wacht gesleept na een 4-2 overwinning op HBS op 12 maart 1950. Vier dagen na deze wedstrijd vindt de Foto: ANP presentatie van het gouden jubileumboek plaats. Het is de opening van de jubileumfestiviteiten. De verjaardag zelf wordt gevierd in hotel Krasnapolsky. Daar figureren onder andere Guus Drager, Cor van der Hart, Joop Stoffelen en Rinus Michels in de revue 'Ajax in 't goud'. Het mooiste feest, de viering van een landskampioenschap, blijft uit. Ajax verliest te veel punten en lijdt in en tegen Heerenveen een legendarische nederlaag. Op 7 mei 1950 weten de Friezen, onder aanvoering van Abe Lenstra, in het laatste half uur een 5-1 achterstand om te buigen in een 6-5 overwinning. De vier daarop volgende seizoenen gaan voor Ajax zonder noemenswaardige successen voorbij. Slechts één keer wordt het afdelingskampioenschap behaald, een landstitel is er helemaal niet bij. Aan de vooravond van het seizoen 1954- 1955 wordt een revolutionaire beslissing genomen. De noodzaak om mee te blijven doen in de top van het Nederlandse voetbal weegt zwaar voor Ajax en daarom gaat de Algemene Ledenvergadering op 16 juli 1954 in principe akkoord met het betalen van spelers. Twee jaar later is de eredivisie van profclubs een feit en Ajax smaakt het genoegen om de eerste kampioen van dit gezelschap te worden. De primeur wordt een feit op 19 mei 1957 na een 5-1 overwinning op BVC Amsterdam. De betaalde landstitel brengt het totaal van Ajax op negen en daarmee breken de Amsterdammers het record van het Haagse HW, dat acht landstitels achter zijn naam heeft staan. Foto: De titel als Europees ticket Niet alleen het behaalde landskampioenschap van de eredivisie, maar ook de aan die titel verbonden bonus is voor Ajax een nieuwe ervaring. De kersverse kampioen mag op 20 november 1957 voor het eerst Europa in. Ajax' eerste tegenstander in het nog prille toernooi tussen de Europese landskampioenen is het Oost-Duitse SC Wismut. In Duitsland schrijft Ajacied Piet van der Kuil al na zes minuten geschiedenis. Hij gaat de boeken in als eerste doelpuntenmaker van Ajax op een Europees toernooi. De wedstrijd wordt uiteindelijk met 3-1 gewonnen en een week later is Ajax in het Olympisch stadion met 1-0 opnieuw te sterk voor de Oost- Duitse tegenstander. Het eerste grote Europese avontuur brengt Ajax tot in de kwartfinale. Op 5 februari 1958 weet Ajax in Amsterdam nog een 2-2 gelijkspel te behalen tegen Vasas Budapest, maar drie weken later stellen de 92 AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 92