Het kampioenselftal van 1947, met voor, tweede van links, Rinus Michels. Wim Anderiesen was de beroemdste vooroorlogse Ajacied. Op 26 mei 1940 speelde hij zijn laatste wedstrijd. stadion speelt, wordt PSV met ruime voorsprong lands kampioen. Een jaar later, in 1936, is er meer spanning in de strijd om de landstitel. Tegen HBS verovert Ajax het elfde afdelingskampioenschap. De Amsterdammers boeken een 5-2 zege en de laatste minuten van de belangrijke wedstrijd worden live uitgezonden op de radio. Deze radiominuten leveren het oudst bewaard gebleven wedstrijdfragment op. De serie wedstrijden om het kampioenschap van Nederland begint niet goed voor Ajax. Op 19 april 1936 wordt van Feyenoord thuis met 4-1 verloren. Het zijn ook de Rotterdammers die de landstitel voor Ajax' neus wegkapen. De eerste aanzet tot de wraak van Ajax wordt gegeven op 17 januari 1937. Het op die dag behaalde afdelingskampioenschap gaat gepaard met een record; nooit eerder werd de afdelingstitel zo vroeg in het seizoen gegrepen. De strijd om het nationale kampioenschap lijkt even in het voordeel van Feyenoord te Kampioenschap in oorlogsdreiging De late jaren dertig staan vooral in het teken van de op komst zijnde Tweede Wereldoorlog. Nadat Ajax de afdelingstitel van het seizoen 1937-1938 aan DWS heeft moeten laten, organiseert de club, samen met Blauw Wit, een paastoernooi. Daar zijn de eerste tekenen van de aanstaande oorlog zichtbaar. Door de zogeheten 'Anschluss' valt een van de deelnemers, het van origine Oostenrijkse Admira Wien, enkele weken voor aanvang van het toernooi plotseling onder het Duitse Rijk. De ploeg wenst alleen te spelen als de Duitse nationale vlag, de hakenkruisvlag, wordt gehesen. In het Olympisch stadion geeft Ajax op 19 april 1938 uiteindelijk gehoor aan dit verzoek. Dat het publiek het niet met de beslissing eens is, blijkt wel uit de fluitconcerten. Ook keert menigeen het stadion, en daarmee de wedstrijd, demonstratief de rug toe. In het laatste vooroorlogse seizoen, het seizoen 1938-1939, wordt Ajax voor de zevende keer kampioen van Nederland. Met twee punten voorsprong op Feyenoord wordt de afdelingstitel in de wacht gesleept en in de strijd om de nationale titel is het stadsgenoot DWS die het onderspit moet delven. De Amsterdamse rivaal weet Ajax weliswaar in beide ontmoetingen op een gelijkspel te houden, maar aan het eind van de rit heeft DWS tien en Ajax twaalf punten. Het kampioenschap is een feit en de beloning voor Ajax is het Ardath-schild. De Amsterdammers leggen voor de vijfde keer beslag op deze, in 1925 in het leven geroepen, prijs en mogen het schild daarom houden. Eerste naoorlogse kampioenschap De Tweede Wereldoorlog gaat ook aan Ajax niet ongemerkt voorbij. Door de algemene mobilisatie, afgekondigd door het Nederlandse leger, moeten de Amsterdammers aan het begin van het seizoen vijf spelers missen. Ook andere clubs hebben met dit probleem te kampen en daarom besluit de KNVB een noodcompetitie in te lassen. De laatste wedstrijd in die noodcompetitie speelt Ajax op 26 mei 1940 tegen Haarlem. Het door Ajax met 3-0 gewonnen duel is de worden beslecht als de Rotterdammers op 11 april 1937 Ajax op eigen terrein met 3-0 verslaan. Uiteindelijk is het toch Ajax dat aan het langste eind trekt. Niet alleen wordt Feyenoord in Amsterdam met 2-0 verslagen, ook pakt Ajax de landstitel. Het is nummer zes in de clubhistorie. Foto: Collectie Ajax AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 91