Voorafgaand aan de oefenwedstrijd Ajax - Fivois FC op 19 augustus 1934 wordt het elftal door een vertegenwoordiger van sigarettenfabriek Ardath gecomplimenteerd met het behaalde landskampioenschap. Het schild is weer voor een jaar bezit van Ajax. Foto's: Collectie Ajax Een 2-0 overwinning op Feyenoord bezorgt Ajax in 1937 het zesde landskampioenschap. Terwijl de verslagen Feyenoorders afdruipen, gaat Wim Anderiesen op de schouders. beslissingscompetitie. Op 26 juli 1934 behaalt Ajax in de laatste en beslissende wedstrijd een 2-2 gelijkspel tegen KFC. Willem II is dan al uitgeschakeld en doordat Ajax en KFC de punten delen, brengt het doelsaldo nu wel de beslissing. Ajax heeft twee goals meer achter zijn naam staan dan KFC en zo leidt het doelsaldo tot de vijfde landstitel in de geschiedenis. Nieuwe behuizing, nieuwe successen Ajax verhuist, en wel op 9 december 1934. Het stadion, waarvan op 21 april 1934 de eerste paal in de grond geslagen is, wordt in de volksmond liefkozend 'de Meer' genoemd. De openingswedstrijd speelt Ajax tegen Stade Francais; van de Parijzenaren wordt met 5-1 gewonnen. In de nieuwe behuizing komt vooralsnog geen nieuwe kampioenstrofee te hangen. In het eerste seizoen dat Ajax in het nieuwe laatste thuiswedstrijd verzuimt de kersverse afdelingskampioen zijn sportieve plicht na te komen. Het als tweede geëindigde RCH wint de slotwedstrijd in de Meer met 4-3. In één van de kampioenswedstrijden om de nationale titel evenaart topscorer Piet van Reenen het record van teamgenoot Piet Strijbosch. Laatstgenoemde wist op 11 januari 1931 tegen VUC zeven van de in totaal zeventien Ajax- treffers op zijn naam te brengen. Van Reenen vindt in Veendam een gewillig slachtoffer. Op 3 april 1932 wint Ajax daar, mede door zeven goals van de topschutter, met 9-1. Hij is daarmee de laatste Ajacied die in één wedstrijd een dergelijk aantal goals op zijn naam wist te schrijven. Klaas Bakker (1955), lohan Cruijff (1971) en Marco van Basten (1985) kwamen tot zes doelpunten in één wedstrijd. Ruim twee maanden na de overwinning op Veendam stelt Ajax het kampioenschap van Nederland veilig. De vierde landstitel in de clubhistorie wordt op 5 juni 1932 in de wacht gesleept door een 3-1 zege op SC Enschede. In een volgepakt Olympisch stadion zorgen Dolf van Kol (uit een penalty), Cor Jurriaans en Wim Volkers voor de treffers aan de zijde van Ajax. Voor Van Kol is de titel zijn laatste als Ajacied. Jurriaans en Volkers zouden beiden nog een landstitel met Ajax mogen vieren. Doelsaldo geeft de doorslag Het seizoen 1932-1933 verloopt iets minder succesvol voor de regerend landskampioen. Weliswaar worden diverse wedstrijden met ruime cijfers gewonnen, maar aan het eind van de rit moeten de Amsterdammers hun meerdere erkennen in Stormvogels. Bovendien is 13 november 1932 een dieptepunt in de geschiedenis van Ajax. Op die dag verslaat datzelfde Stormvogels Ajax' eerste elftal met 5-0 en ook Ajax 2, Ajax 3, Ajax 4 en Ajax 5 lijden een nederlaag. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat de vijf beste Ajax-elftallen alle verliezen. Van verliezen is op 8 oktober 1933 geen sprake. In Amsterdam eindigt de ontmoeting met aartsrivaal Feyenoord in een 7-1 recordoverwinning. Nauwelijks een maand na Kerstmis, op 28 januari 1934, is het opnieuw feest. Een 4-3 overwinning op HFC maakt Ajax onbereikbaar voor de achtervolgers op de ranglijst en resulteert derhalve in het afdelingskampioenschap. De strijd om de landstitel heeft meer voeten in de aarde en mondt uit in het langste seizoen in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal. Na de gebruikelijke acht wedstrijden deelt Ajax de eerste plaats met KFC en Willem II. Hoewel Ajax over het beste doelgemiddelde beschikt, volgt een halve AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000 89

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 89