J Foto: Collectie Ajax maken voor het eerst hun opwachting op 24 juli 1921 tijdens een oefenwedstrijd op het Ajax-terrein. Als de honkbalafdeling in 1972 wordt opgeheven, zijn er vier titels binnengehaald. Ruim twee maanden na het debuut van de Ajax-honkballers ziet ook de huidige klassieker tegen Feyenoord het levenslicht. Op 9 oktober 1921 wordt de spectaculaire toon voor deze ontmoeting al direct gezet. In Rotterdam wint Ajax met 3-2. Bij één van Ajax' doelpunten zou de bal de lijn echter niet hebben gepasseerd en dus tekent Feyenoord na afloop protest aan tegen de uitslag. De Rotterdammers worden door de NVB in het gelijk gesteld en daarmee komt de eerste klassieker als een gelijkspel in de boeken. Diezelfde boeken worden in 1925 uitgebreid met een nieuwe mijlpaal in het bestaan van Ajax. Op 18 maart van dat jaar viert de club het 25-jarig jubileum. Tijdens het jubileumfeest doet het huidige clubembleem van Ajax zijn intrede. Afgebeeld op een porseleinen bord wordt de krijgshaftige kop van de Griekse held De hoeden gaan de lucht in als Ajax op 18 juni 1918 in Tilburg voor de eerste maal in de geschiedenis het landskampioenschap behaalt. voor de NVB aanleiding om het sterke Ajax uiteindelijk 'bij keuze' alsnog toe te laten tot de hoogste klasse. Het vertrouwen dat de voetbalbond in Ajax stelt, blijkt terecht. Onder leiding van de in 1915 in dienst gekomen trainer Jack Reynolds boekt Ajax op 31 maart 1918 een 4-1 overwinning op vijfvoudig landskampioen Sparta. Door de zege wordt het afdelingskampioenschap behaald. Het is een titel die ruim twee maanden later, op 9 juni 1918, wordt uitgebreid. Het Tilburgse Willem II wordt met 3-0 verslagen en Ajax mag zich voor het eerst in de geschiedenis landskampioen noemen. Het heugelijke feit wordt opgeluisterd door de 'Ajax-Marsch'. Het clublied, voor het eerst ten gehore gebracht bij het afdelingskampioenschap, begint met de regel 'Een juichkreet daav're langs de velden voor ons dierbaar Rood en Wit'. Prolongatie, mijlpalen en nieuwe successen De op 9 juni 1918 behaalde landstitel wordt al direct geprolongeerd. In het seizoen 1918-1919 wordt Ajax niet alleen voor de tweede keer landskampioen, maar levert de club bovendien de uitzonderlijke prestatie dat ongeslagen te doen. Dat is tot dan toe alleen RAP ook gelukt. De zegereeks wordt slechts onderbroken door zes gelijke spelen, waarvan twee tegen Go Ahead. Het is ook deze ploeg die Ajax uiteindelijk landskampioen maakt. Op 29 mei 1919 lijdt de naaste concurrent een nederlaag. Ajax kan niet meer worden achterhaald en wordt zonder te spelen kampioen. In de daaropvolgende jaren worden er door Ajax wederom diverse kampioenschappen in de wacht gesleept. Dit keer echter niet door de voetballende, maar door de honkballende Ajacieden. Zij AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 85