in 100 jaar Ajax 27 landstitels Op 18 maart 1900 wordt Football Club Ajax opgericht. De historische gebeurtenis vindt plaats in het Amsterdamse Café Oost-lndië en oprichters Floris Stempel en Han Dade worden respectievelijk eerste en tweede voorzitter. Vijf maanden na de oprichting meldt Ajax zich aan bij de Amsterdamsche Voetbal Bond en op 29 september 1900 spelen de Amsterdammers hun eerste officiële wedstrijd. Het fundament voor een eeuw van voetbalsuccessen is gelegd. Ajax' eerste officiële wedstrijd mondt uit in een overwinning. DOSB wordt uit met 2-1 verslagen. Met diezelfde cijfers gaat Ajax op 6 november 1904 ten onder in de eerste ronde van de Nationale Voetbalbeker. Het is voor het eerst dat Ajax zich heeft ingeschreven voor dit toernooi, maar het Rotterdamse Saturnus maakt een voortijdig einde aan de Amsterdamse bekeraspiraties. Een verhuizing, in 1907 van Amsterdam Noord naar de Watergraafsmeer, en de eerste wedstrijd in het buitenland, op 26 december 1908 tegen het Brusselse Daring Club (3-0 overwinning voor Ajax), leiden tot de zomer van 1910. Tot dat jaar heeft Ajax zeven seizoenen onafgebroken in de tweede klasse gespeeld. Het bestuur wil echter een promotie naar de eerste klasse afdwingen en om dat doel te bereiken, wordt de eerste oefenmeester in dienst genomen. De man in kwestie luistert naar de naam John Kirwan en verdedigde ooit de nationale kleuren van Ierland. Zijn aanstelling blijkt een succesvolle want Ajax wordt, met een doelsaldo van 70 voor en 12 tegen, ongeslagen kampioen van de Westelijke Tweede Klasse B. Door twee overwinningen op Concordia wordt het kampioenschap van de gehele westelijke tweede klasse behaald en als ook drie van de vier promotie-/ degradatiewedstrijden worden gewonnen, is de overgang naar de eerste klasse een feit. Juichkreten voor de eerste landstitel In de eerste klasse treft Ajax onder andere het Rotterdamse Sparta. De overeenkomst in de tenues van beide clubs is dermate groot dat Ajax wordt gedwongen het tenue drastisch te wijzigen. Het shirt dat nu wereldberoemd is, doet dan zijn intrede. Gedurende twee seizoenen weet Ajax zich, zij het met grote moeite, te handhaven in de eerste klasse maar op 17 mei 1914 bereikt de club een historisch dieptepunt. Door een 1-1 gelijkspel bij Hercules moet Foto: Collectie Ajax Ajax zich, voor de eerste en enige maal in de clubhistorie, degradant noemen. Hoewel Ajax in de drie daaropvolgende seizoenen het afdelingskampioenschap in de wacht sleept, staan diverse oorzaken een promotie in de weg. Wel wordt op 27 mei 1917 de nationale beker gewonnen. Het is Het elftal dat Ajax in 1911 in de eerste klasse bracht, met rechts trainer John Kirwan. 9Vjax cv /Varu pioen ^llxicscfi AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 84