Op 3 april 1982 maakt routinier Cruijff plaats voor een nieuw talent. Tegen NËC maakt Marco van Basten zijn officiële debuut in Ajax en zoals het een goede Ajax-debutant betaamt, viert hij zijn debuut met een doelpunt. Ajax wint die wedstrijd met 5-0 en mag zich na afloop van het seizoen opnieuw landskampioen noemen. Het is de 20ste titel in de historie, maar de eerste voor de nieuwe generatie Ajacieden. Dubbele gevoelens In het seizoen 1982-1983 speelt Ajax voor het eerst met de naam van een sponsor op het shirt. Met TDK is een driejarig contract gesloten. De feestelijke decembermaand krijgt door een nieuwigheidje van Johan Cruijff nog meer elan. Op 5 december 1982 neemt Cruijff voor het eerst een penalty voor Ajax en de manier waarop hij dat doet is zo opmerkelijk dat het fragment nadien nog vele malen wordt herhaald. Waar iedereen een droge schuiver verwacht, legt Cruijff de bal iets naar voren. Aan zijn linkerkant komt Jesper Olsen toegelopen en als hij het een tweetje voltooit, legt Cruijff de bal achter de verbaasde doelman van Helmond Sport. Met een voorsprong van vier punten op Feyenoord wint Ajax dat jaar de 21ste landstitel in de clubgeschiedenis. De laatste competitiewedstrijd, thuis tegen Fortuna Sittard op 14 mei 1983, mondt echter uit in een massale demonstratie. Niet alleen heeft Johan Cruijff inmiddels bekend gemaakt Ajax te zullen verlaten, ook Soren Lerby, Wim Kieft en Piet Schrijvers zeggen Ajax vaarwel. Deze zogeheten uitverkoop van het kampioenselftal wordt het bestuur niet in dank afgenomen. Met name voorzitter Harmsen moet dat ondervinden wanneer woedende supporters hem te lijf gaan. De woede wordt enigszins bekoeld wanneer Ajax op 17 mei 1983 de KNVB- beker wint. De eerste van de twee wedstrijden tegen NEC is door Ajax al in een 3-1 overwinning omgezet en de return Johan Cruijff en het kampioensboeket na het 3-3 gelijkspel tegen Feyenoord dat toereikend was voor de titel van 1983. Waarnemend trainer Tonnie Bruins Slot feliciteert Marco van Basten na de kampioenswedstrijd tegen RodaJC. Foto: George Verberne in Nijmegen wordt met diezelfde cijfers gewonnen. Met het winnen van de nationale beker pakt Ajax voor de vierde keer in de geschiedenis de 'doublé'. Wraak gewroken Johan Cruijff was in het seizoen 1982-1983 vrij geruisloos bij Ajax vertrokken. In het nieuwe seizoen doet hij echter ruimschoots van zich spreken. Gehuld in de clubkleuren van de aartsvijand haalt hij zijn gram voor zijn vertrek bij Ajax. In Rotterdam bezorgt hij Feyenoord voor het eerst sinds tien jaar de landstitel. De wraak van Johan Cruijff is nog zoeter als Feyenoord de beker wint. Op de weg naar de bekerfinale schakelen de Rotterdammers Ajax uit. In de achtste finale eindigt de thuiswedstrijd op 1 februari 1984 nog in een 2-2 gelijkspel, maar in de replay twee weken later wint Feyenoord met 2-1. Een kleine pleister op de wonde is de competitiezege die Ajax dat seizoen op Feyenoord boekt. In het Olympisch stadion wordt het op Foto: George Verberne 18 september 1983 maar liefst 8-2. Een belangrijke rol in die wedstrijd is weggelegd voor Marco van Basten, de beoogde opvolger van Cruijff. Op Europees niveau boekt de jonge garde nog geen succes. Al in de eerste ronde van het Europa-Cup-1- toernooi is het het Griekse Olympiakos Pireaus dat Ajax de weg naar de volgende ronde afsnijdt. Nieuwe nationale kansen op succes dienen zich aan in het seizoen 1984- 1985 en die kansen worden met beide handen gegrepen. Op 25 mei 1985 wordt Ajax bij Roda JC kampioen door een 3-2 overwinning. Menig trainer wordt bij het behalen van een landstitel bejubeld, maar Aad de Mos moet de juichkreten ontberen. Ondanks het kampioenschap heeft Ajax een zeer wisselvallig seizoen achter de rug en de trainer moet daarvoor de tol betalen. De 22ste landstitel komt aldus in handen van waarnemend trainer Tonnie Bruins Slot. De titel na de trainerscarrousel Op 6 juni 1985 treedt Johan Cruijff bij Ajax in dienst als technisch directeur. Hoewel Cruijff niet beschikt over de verplichte trainersdiploma's verleent het bondsbestuur van de KNVB hem op 28 januari 1986 officieel dispensatie om Ajax in deze functie te trainen. Cruijff sluit zijn eerste seizoen als technisch directeur af met het winnen van de KNVB- beker. In de Meer wordt op 28 mei 1986 RBC met 3-0 verslagen. Ook in zijn tweede seizoen als technisch AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 103