later is dus niet afdoende voor het bereiken van de finale. De landstitel is echter binnen en dat was de belangrijkste missie dit seizoen. Nieuwe generatie kampioenen AZ neemt wraak in het seizoen 1980-1981. Met twaalf punten voorsprong op Ajax wordt de landstitel binnengehaald en ook de KNVB-beker verdwijnt naar Alkmaar. Ajax moet het dat seizoen vooral hebben van nieuwe gezichten en oude bekenden. Wegens blessures van anderen maken Wim Kieft, Frank Rijkaard en Gerald Vanenburg hun debuut. Ook Johan Cruijff laat zijn gezicht weer zien in de Meer. Op 30 november 1980 fungeert Cruijff, die na een Amerikaans avontuur zonder club zit, als technisch adviseur. In de thuiswedstrijd tegen FC Twente coacht Cruijff de ploeg van Leo Beenhakker van een 1-3 achterstand naar een 5-3 overwinning. Door het optreden van Cruijff wordt Beenhakker geconfronteerd met twijfels over zijn eigen functioneren en op 10 maart 1981 dient hij zijn ontslag in. Aad de Mos en Bob Flaarms nemen zijn functie waar. Het seizoen 1981-1982 staat vooral in het teken van de terugkeer van Johan Cruijff als speler van Ajax. Zijn rentree wordt een feit op 6 december 1981 in de thuiswedstrijd tegen FC Haarlem. Na twintig minuten doet Cruijff wat iedereen van hem verwacht. Hij pikt de bal op aan de rand van het strafschopgebied, passeert en passant nog even twee verdedigers en verschalkt doelman Metgod met een weergaloze lob. De Ajax-handen zijn weer snel gevuld want op 4 juni 1979 worden de Amsterdammers voor de achttiende keer in de clubhistorie Nederlands kampioen. Onder leiding van de nieuwe trainer Cor Brom wordt tegen AZ '67 het benodigde gelijkspel behaald. In de laatste wedstrijd van het seizoen verslaat de kersverse titelhouder FC Twente met 8-1. Wisselvalligheid troef Een trainerswissel, cruciaal puntverlies en een gematigd Europees succes. Het seizoen 1979-1980 moet voor Ajax vooral als wisselvallig worden gekenmerkt. Al in september wordt trainer Cor Brom ontslagen en opgevolgd door jeugdtrainer Leo Beenhakker. Onder zijn leiding blijft Ajax drie achtereenvolgende wedstrijden ongeslagen, maar op 29 september 1979 volgt een ruime 4-0 nederlaag in Rotterdam tegen Feyenoord. Het verlies tegen FC Twente, een kleine twee maanden later, kan niet verhinderen dat Ajax als lijstaanvoerder de winterstop tegemoet kan zien. De voorsprong op nummer twee Foto: George Verberne Piet Schrijvers weet zich een 'kampioentje' Foto: Collectie Ajax Feyenoord bedraagt dan inmiddels vijf punten en die marge lijkt ruim genoeg om de kampioensklus te klaren. Ruim twee maanden lang loopt Ajax nauwelijks averij op, maar op 16 maart 1980 keert het tij. Ajax verliest met 2-1 van Roda JC en als in de daarop volgende maand ook de wedstrijden tegen PEC Zwolle, MW en FC Den Haag verloren gaan, dreigt een debacle. AZ, inmiddels tweede op de ranglijst, verspeelt echter ook punten. Op de laatste speeldag wordt de kampioensrace beslist. Ajax speelt in Rotterdam met 2-2 gelijk tegen Excelsior en in Nijmegen lijdt AZ een nederlaag. Voor de negentiende keer in de geschiedenis komt Ajax als landskampioen over de eindstreep. De eindstreep in het Europese toernooi wordt niet gehaald. Na drie eenvoudige ronden waarin Ajax een doelsaldo van 30 voor en 6 tegen haalt, is in de halve finale Nottingham Forest te sterk. Het eerste duel, op 9 april 1980, wordt door de Engelsen met 2-0 gewonnen en de 1-0 overwinning in Amsterdam twee weken AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 101