de Europa Cup voor landskampioenen wordt een 2-0 zege geboekt op tegenstander Inter Milaan. Voor het tweede achtereenvolgende seizoen neemt Ajax bezit van de belangrijkste Europese trofee. Aan de Europese finale zijn ook twee wedstrijden om de wereldbeker verbonden. Waar Ajax in het seizoen 1970- 1971 van deze wedstrijden afzag, reist het nu wel af naar Zuid-Amerika. Op 6 september 1972 wordt in Buenos Aires een 1-1 gelijkspel behaald tegen Independiente. Als Ajax de return in Amsterdam, ruim drie weken later, met een 3-0 overwinning afsluit, mogen de Amsterdammers zich de beste van de wereld noemen. In 1973 vinden voor het eerst duels om de Europese Supercup plaats. Ajax' tegenstander in deze tweestrijd is het Schotse Glasgow Rangers. De ontmoetingen op 16 en 24 januari 1973 worden beide door Ajax gewonnen. De door De Telegraaf ter beschikking gestelde beker krijgt zijn eerste thuishaven in Amsterdam. In de laatste maanden van het seizoen 1972-1973 wordt de erelijst van Ajax uitgebreid met nog eens twee prijzen. Niet alleen wordt de zestiende landstitel in de wacht gesleept, maar ook veroveren de Amsterdammers de derde Europa Cup 1 in drie achtereenvolgende jaren. Deze prestatie kan worden bijgeschreven als Ajax op 30 mei 1973 Juventus met 1-0 verslaat. Het doelpunt dat de prijzenkast van Ajax nog meer vult, komt op naam van Johnny Rep. Afscheid en verwelkoming Voorafgaand aan het seizoen 1973-1974 neemt 'Mister Ajax' Sjaak Swart afscheid als betaald voetballer. Zijn laatste wedstrijd speelt hij op 8 augustus 1973 tegen Tottenham Hotspur. Het vriendschappelijke duel in een volgepakt Olympisch stadion wordt door Ajax met 4-1 gewonnen. Elf dagen later moet het Amsterdamse publiek ook Johan Cruijff uitzwaaien. De thuiswedstrijd tegen FC Amsterdam is de (voorlopig) laatste wedstrijd die Cruijff voor Ajax speelt. Het afscheid roept gemengde gevoelens op. Voor de wedstrijd zijn er de fluitconcerten en scheldpartijen, maar als Cruijff na zeventig minuten het veld verlaat, valt hem een daverend applaus ten deel. Zonder Johan Cruijff weet Ajax dat seizoen slechts één prijsje te winnen. De Europese Supercup valt op 16 januari 1974 in Amsterdamse handen door een 6-0 overwinning op AC Milan. In het seizoen 1974-1975 worden de Ajax- supporters overvallen door een mededeling die Piet Keizer doet in de show van Mies Bouwman. Keizer kan zich niet vinden in de plannen die Hans Kraay met hem heeft en hij besluit met onmiddellijke ingang te stoppen met voetballen. De minder succesvolle seizoenen van Ajax staan niet alleen in het teken van afscheid nemen. Op 8 augustus 1975 wordt een nieuw fenomeen in het leven geroepen. Met het Amsterdam-700- toernooi wordt het 700-jarig bestaan van de hoofdstad gevierd. Het toernooi, met Ajax als vaste deelnemer, wordt tot en met 1993 jaarlijks gehouden. Een hernieuwde kennismaking met het etiket 'kampioen van Nederland' is er op 1 mei 1977. Na een 3-2 zege bij FC Amsterdam behaalt Ajax, onder leiding van de nieuwe trainer Tomaslav Ivic, de zeventiende landstitel. Lege handen weer gevuld In het seizoen 1977-1978 lijkt Ajax een pauze te hebben ingelast. De landstitel gaat naar Eindhoven en met een achterstand van vier punten op landskampioen PSV eindigt Ajax op de tweede plaats. Een andere tweede plaats op nationaal niveau doet de Amsterdammers meer pijn. Op 5 mei 1978 is het AZ '67 dat in het Olympisch stadion de KNVB-beker verovert. De Alkmaarse equipe wint met 1-0. Europees is Ajax niet langer van de partij. Op 1 maart 1978 ontmoet het Juventus in de kwartfinale van het Europa-Cup-1- toernooi. In het Olympisch stadion ziet het Kurt Linder viert het kampioenschap met de twee routiniers waarover hij kon beschikken, Johan Cruijff en Wim Jansen. Soren Lerby viert met het massaal het veld op gestroomde publiek Ajax' kampioenschap. Foto: Jan Mud ernaar uit dat Ajax met de overwinning aan de haal gaat. Pim van Dord laat vlak voor tijd de 1-0 aantekenen, maar de Italianen komen alsnog langszij. De return, op 15 maart 1978, blijft in de reguliere speeltijd eveneens onbeslist. Ajax komt met 1-0 achter te staan, maar in de tweede helft maakt Tsjeu-la Ling gelijk. De verlenging wordt doelpuntloos afgesloten en dus moeten penalty's de beslissing brengen. In de strafschoppenserie is Juventus koelbloediger. Waar Geels, Van Dord en Ling namens Ajax de eerste drie strafschoppen missen, weten de Italianen de bal wel drie keer achter de Ajax- doelman te prikken. Waar in 1974 nog één Europese hoofdprijs restte, blijft Ajax nu met lege handen achter. 100 AJAX PRESENTATIEGIDS 1999-2000

Presentatiegids (1987-2013) | 1999 | | pagina 100