Ajax in 98 mijlpalen 1900-1998 Terwijl de kampioens- vlag op het dak van de tribune wappert, speelt een muziekkapel na het behalen van de afdelingstitel in maart 1918 de 'Ajax- Marsch'. Het witte shirt met de rode baan Het debuut in de eerste klasse dwingt Ajax tot een ingrijpende wijziging van het tenue: het gestreepte shirt wordt om verwarring met dat van Sparta te voorkomen, verruild voor een wit shirt met een verticale rode baan. Daarmee is het thans over de hele wereld befaamde Ajax-shirt geboren. Degradatie Twee seizoenen lang weet Ajax zich nipt te handhaven in de eerslr klasse, maar op 17 mei 1914 valt het doek door een 1-1 gelijkspel bij Hercules. Voor de eerste en enige maal in zijn bestaan degradeert Ajax. In de drie daaropvolgende seizoenen wordt Ajax weliswaar afdelingskampioen, maar is promotie om diverse redenen telkens niet mogelijk. Het sterke Ajax wordt daarom in 1917 'bij keuze' toegelaten tot de hoogste klasse. Jack Reynolds In de zomer van 1915 wordt john Kirwan opgevolgd door jack Reynolds, oud-speler van West Bromwich Albion en Aston Villa. De tweede Brit in Amsterdamse dienst Jack Reynolds op een klapstoeltje op het Feyenoord-terrein aan de Kromme Zandweg tijdens de eerste confrontatie tussen Feyenoord en Ajax op 9 oktober 1921. Bij de promotie naar de eerste klasse in 1911 verandert Ajax van tenue. Niet iedereen beschikt onmiddellijk over het nieuwe shirt. groeit uit tot een legendarische figuur, die pas in 1947 afscheid neemt als hoofdtrainer. Zijn oefenstof is revolutionair en met zijn grote belangstelling voor de jeugd legt hij de basis voor het latere handelsmerk van Ajax, de zorgvuldig gekoesterde jeugdopleiding. Eerste hoofdprijs Nadat achtereenvolgens De Tubanters, Hengelo, Tubantia, 0Dl!| Hercules en DFC verslagen zijn, wint Ajax op 27 mei 1917 in het Stadion van Amsterdam de finale om de nationale beker van de Velsense derdeklasser VSV met 5-0. De eerste hoofdprijs wordt nog dezelfde avond gevierd met een bezoek aan een theater voorstelling aan het Rembrandtplein. Een juichkreet daav're langs de velden Als Ajax terug isTn de eerste klasse, maakt het onmiddellijk duidelijk dat de voetbalbond de club niet ten onrechte heeft toegelaten tot het hoogste niveau. Op 31 maart 1918 wordt het afdelingskampioenschap behaald door een 4-1 overwinning op vijfvoudig landskampioen Sparta. Na afloop wordt voor het eerst het nieuwe clublied ten gehore gebracht, dat begint met de regel 'Een juichkreet daav're langs de velden voor ons dierbaar Rood en Wit'. Op 9 juni 1918 wordt door een 3-0 overwinning op Willem II ook het eerste landskampioenschap behaald. De titel wordt in het erop volgende seizoen geprolongeerd zonder dat Ajax ook maar een wedstrijd verliest. Het cricketteam van 1925. In het matrozenpakje de zevenjarige Wim Schoevaart. Zomersporten Op 24 juli 1921 wofdt op het Ajax-terrein een demonstratiewedstrijd gespeeld tussen twee honkbalnegentallen. Drie jaar later staat er voor het eerst een Ajax-elftal in het veld voor een wedstrijd in de competitie van de Amsterdamsche Cricketbond. De honkbalafdeling binnen Ajax viert diverse kampioenschappen (1922,1928, 1946, 1948) en houdt het uit tot 1972. De cricketafdeling is negen jaar eerder al opgeheven bij gebrek aan ruimte. Feyenoord Op 9 oktober 19^1 wordt voor het eerst de latere klassieker gespeeld tegen Feyenoord. Op het terrein van de Rotterdammers wordt de eerste ontmoeting al direct een spectaculaire: Ajax wint met 3-2, maar na afloop tekent Feyenoord protest aan tegen het eerste doelpunt van Theo Brokmann, wiens van de lat omlaag stuitende schot de lijn niet gepasseerd zou hebben. De NVB geeft Feyenoord gelijk en de eerste Feyenoord - Ajax gaat de boeken in met een gelijkspel als uitslag. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 99