De geschiedenis van 1900-1998 Balbezit Het draait in het voetbal om de bal en dat was ook in de prehistorie van Ajax het geval. Om preciezer te zijn: om balbezit in puur materiële zin. HBS'er Han Dade was in 1893 de eigenaar van de bal waarmee de dat jaar opgerichte Amsterdamsche Voetbalvereeniging (AW) de eerste partijtjes speelde. Dade en zijn bal waren echter niet altijd beschikbaar en dat leidde tot een scheuring. Dade, J. van der Net, Floris Stempel en enkele anderen richtten vervolgens de Footh Ball Club Ajax op. Hoewel de nieuwe club lidmaatschapskaarten (waarop de naam met de spelfout) en een reglement bezit, wordt er al spoedig niets meer van vernomen. Op 18 maart 1900 wordt tijdens een vergadering in Café Oost-Indië in de Kalverstraat wederom een club opgericht met de nu goed gespelde naam Football Club Ajax. Stempel is eerste, Dade tweede voorzitter. Eerste officiële wedstrijd Ajax meldt zich in augustus 1900 aan als lid van de Amsterdamsche Voetbal Bond en speelt op 29 september 1900 de eerste officiële wedstrijd. De uitwedstrijd tegen DOSB wordt met 2-1 gewonnen. Het Ajax-elftal viert de eerste verjaardag van de club, voorjaar 1901. Het 'houten stadion' aan de Middenweg (1918). Eerste bekerwedstrijd In 1904 schrijft Ajaxlich voor het eerst in als deelnemer aan hét toernooi om de Nationale Voetbalbeker. De eerste ronde levert een reis op naar Rotterdam, waar Saturnus Ajax op 6 november 1904 een 2-1 nederlaag toebrengt. Naar de Middenweg Ajax verhuist in 19Q7 van het verre Amsterdam Noord na|r de Watergraafsmeer. Op de plaats van het huidige Christiaan Huygensplein worden aan de Middenweg twee voetbalvelden gehuurd, waarvan er een al snel voorzien wordt van tribunes. Het 'houten stadion' doet dienst tot 1934. Over de grens Op 26 december 1908 speelt Ajax voor het eerst een wedstrijd tegen een buitenlandse club. Van het Brusselse Daring Club wint Ajax met 3-0. Vier jaar later organiseert Ajax voor het eerst een buitenlandse reis, naar Oostenrijk-Hongarije, waar van Magyar Testgyakörlan met 5-1 en van Wiener SC met 2-0 verloren wordt. Han Dade (links) en zijn broer Johan in het eerste, verticaal gestreepte Ajax-tenue. Gé Fortgens, Ajax' eerste international. Met een trainer naar de eerste klasse In de zomer van 19.10 besluit het bestuur dat Ajax, dat sinds 1903 onafgebroken in de tweede klasse gespeeld heeft, een oefenmeester behoeft om met succes de sprong naar de eerste klasse te kunnen nemen. De Ierse ex-international John Kirwan wordt gecontracteerd en boekt direct het gewenste resultaat. Ajax wordt ongeslagen kampioen van de afdeling en verovert ook het kampioenschap van de gehele westelijke tweede klasse door twee maal Concordia te verslaan. Op 21 mei 1911 is in de laatste van een viertal promotie-/degradatiewedstrijden een bloedstollende 0-0 bij 't Zesde in Breda genoeg voor promotie naar de eerste klasse. De eerste international Op 19 maart 1911 maakt Gé Fortgens als eerste Ajax-speler zijn debuut in het Nederlands elftal, dat in Antwerpen met 5-1 van België wint. Van Fortgens en de 94 Ajacieden die hem volgden als international, vormen de in oranje lijstjes gevatte portretten een eregalerij in de catacomben van Ajax. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 98