1900-1998 Afscheid Louis van Gaal Een prachtig hoofdstuk Ajax-historie wordt op 1 juni l$07 afgesloten als na de wedstrijd tegen Vitesse (4-0) afscheid -g genomen wordt van de naar Barcelona vertrekkende Louis van Gaal. De man 'I O onder wiens leiding Ajax in zes jaar tijd elf nationale en internationale prijzen won, Tijjani Babangida en Arie van Os in een vrolijk onderonsje voordat de penningmeester met zijn handtekening de beursnotering van Ajax bekrachtigt. Naar de beurs Op 16 februari 1998 neemt de ledenraad van Ajax, op verzoek van het bestuur, een historische beslissing: AFC Ajax gaat naar de beurs. Op 11 mei 1998 is Ajax de eerste Nederlandse voetbalclub die een beursnotering krijgt aan de AEX- Effectenbeurs in Amsterdam. Morten Olsen wint de double Voor het eerst sinds 1983 verovert Ajax in 1998 weer de double. De 27ste landstitel wordt op een vreemde manier in de wacht gesleept. PSV verliest op eerste paasdag van Sparta, waardoor de Ajacieden, die de dag ervoor speelden, 'thuis op de bank' kampioen worden. Op 19 april keert Ajax nog eenmaal terug naar de Meer, waar de landskampioen door zeventigduizend supporters uitbundig wordt gehuldigd. De beker (de dertiende in de historie) wordt op 17 mei 1998 door Ajax opgeëist. In de Kuip wint Ajax met overtuigende cijfers van PSV (5-0), waardoor Morten Olsen zijn eerste Ajax-jaar besluit met twee prijzen. Adieu de Meer Op 5 en 6 augustus 1996 neemt Ajax na 62 jaar afscheid van 'bit mooie huis in de grote tuin', zoals het Ajax-stadion in de Watergraafsmeer ooit kon worden omschreven. Hoewel de accommodatie op vele punten niet meer voldoet aan de moderne eisen en iedereen inziet dat een verhuizing noodzakelijk is, valt het 'Adieu de Meer' velen zwaar. Het programma omvat onder meer een reusachtig diner op de middenstip en een spectaculaire show, waaraan talrijke oud-spelers meewerken. Erewedstrijd Dick van Dijk Het elftal dat in 1971 Ajax' eerste Europa Cup won, speelt Qj#l 1 ©Étober 1997 in Gouda een erewedstrijd ter nagedachtenis van de op 8 juli overleden Dick van Dijk. Tegenstander is Van Dijks eerste club ONA. Opmerkelijk is de aanwezigheid in het veld, gedurende bijna acht minuten, van Piet Keizer. De man van de voorzet waaruit Van Dijk Ajax destijds al na vier minuten naar 1-0 kopte, heeft sinds hij in 1974 abrupt stopte met voetballen, nooit meer een bal aangeraakt. Goud voor de Goede Beul Op 8 november 1997 ontvangt Bob Haarms de gouden Ajax-speld ter gelegenheid van zijn vijftigjarig lidmaatschap. Dat betekent een gouden omlijsting van het rood-witte hart van de ras-Ajacied, die geboren werd tegenover het Ajax-stadion, alle jeugdelftallen doorliep, in de jaren vijftig in het eerste elftal speelde, in 1967 terugkeerde als trainer, aan alle successen van de club bijdroeg en zich door zijn intens beleefde revalidatietrainingen de bijnaam 'de Goede Beul' verwierf. Een toast op de eerste prijs. Bronnen: Archief Ajax; Evert Vermeer: '95 jaar Ajax'; 'Ajax. De complete werken' (Waanders). krijgt van publiek én pers een ovationeel applaus tijdens een ereronde per dubbeldeksbus door de gracht van de Amsterdam Arena. Het door Johan Cruijff in de Meer ontstoken vuur wordt door Frank Rijkaard de Amsterdam Arena binnengedragen. De Aren# en de Toekomst Op 26 november 1993 gaat de eerste paal de grond in van een multifunctioneel stadion in Amsterdam Zuidoost, waarvan Ajax de vaste bespeler wordt. Op 14 augustus 1996 vindt de officiële opening van de Amsterdam Arena plaats met een vriendschappelijke wedstrijd tegen AC Milan. Ajax verliest zijn eerste wedstrijd op nieuwe bodem met 3-0. Op enkele honderden meters van de Arena is dan inmiddels een nieuw sportcomplex verrezen, de Toekomst geheten, dat een hoogst modern onderkomen biedt aan de jeugd- en amateurelftallen van Ajax. 114 AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 120