1900-1998 Een 0-0 gelijkspel in het Olympisch stadion levert Ajax in 1992 de UEFA Cup op. Van Gaal fieeft zijn schaal Op 1 mei 1994, een mooie lentezondag, is Ajax voor de 24ste keer in de historie landskampioen als Heerenveen in het Olympisch stadion met 2-1 wordt verslagen. Op het Leidseplein wordt Louis van Gaal, die privé geen gemakkelijk jaar achter de rug heeft, luidkeels toegezongen. AAenzo's blunder Bij een 2-2 stand slaat doelman Stanley Menzo in de uitwedstrijd legen Auxerre op 3 maart 1993 acht minuten voor tijd de bal in eigen doel. Het wordt zelfs nog 4-2, en ondanks een 1-0 overwinning twee weken later, is Ajax uit het UEFA-Cuptoernooi gewipt. De blunder wordt de goalie zwaar aangerekend en hij verliest zijn plaats aan de dan 22-jarige Edwin van der Sar, die uitgroeit tot een van de beste keepers van de wereld. Rijkaard terug bij Ajax Frank Rijkaard, in 1987 nogal plotseling bij Ajax vertrokken, laat zes jaar later bij AC Milan doorschemeren eventueel terug te willen keren bij zijn oude club, waardoor in Amsterdam een stroom van verwachtingsvolle speculaties op gang komt. Op 27 juli 1993 valt het verlossende woord als Rijkaard bekendmaakt voor twee jaar bij Ajax te hebben getekend. Met twee landskampioenschappen en als apotheose de van zijn vorige club gewonnen Champions-Leaguefinale sluit Rijkaard een imposante carrière af bij Ajax. UEFA Cup Na de 2-2 in Turijn in de eerste wedstrijd van de UEFA-Cüpfinale houdt Ajax het op 13 mei 1992 in het Olympisch stadion zonder de zieke Dennis Bergkamp tegen Torino in negentig bloedstollende minuten op 0-0. Omdat de uitdoelpunten dubbel tellen, gaat voor het eerst de UEFA Cup naar Amsterdam. Louis van Gaal heeft zijn eerste prijs te pakken en Ajax heeft net als Juventus alle drie de Europese bekers in bezit. Johan Cruijff en Michael van Praag snijden de Ajax-taart aan bij de opening van de tentoonstelling 'Ajax ingelijst'. Ajax ingelijst In de Beurs van Berlage wordt op 1 augustus 1992 de tentoonstelling 'Ajax ingelijst' door Johan Cruijff geopend. Vijf jaar later, op 14 oktober 1997, is Cruijff opnieuw de man van de opening. Deze keer niet van een tijdelijke tentoonstelling, maar van het Ajax Museum, dat, gevestigd in de Amsterdam Arena, een permanent overzicht geeft van de geschiedenis van de club. Vuurwerk bij het afscheid van F rant Rijkaard. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999 111

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 117