1900-1998 Waterballet van Rob Witschge in de wedstrijd tegen Zaragoza. De strafschop Als sinterklaascadeautje voor voetballend Nederland benut Johan Cruijff op 5 december 1982 in de competitiewedstrijd tegen Helmond Sport op niet eerder vertoonde wijze een strafschop. Terwijl iedereen op de droge schuiver wacht, tikt Cruijff de bal zachtjes links vooruit. Jesper Olsen, die inmiddels is komen toelopen, schuift de bal naar hem terug en Cruijff passeert de verbouwereerde doelman Versfeld. 22ste landskampioenschap Op 25 mei 1985 wordt Ajax voor de 22ste keer in zijn historie landskampioen. Onder leiding van Tonnie Bruins Slot, die de drie weken eerder op non-actief gezette Aad de Mos vervangt, wint Ajax met 3-2 bij Roda JC. Cruijff technisch directeur Johan Cruijff en Ajax worden het op 6 juni 1985 eens over een dienstverband van één jaar als technisch directeur. Op 28 januari 1986 verleent het bondsbestuur van de KNVB Cruijff officieel dispensatie om Ajax in deze functie te trainen. Nauwelijks twee jaar later (het is dan 3 januari 1988) laat Johan Cruijff voorzitter Ton Harmsen weten met onmiddellijke ingang op te stappen. Het seizoen wordt afgemaakt door het trio Barry Hulshoff, Spitz Kohn en Bobby Haarms. Tiende KNVB-beker In zijn debuutseizoen als fechnisch directeur moet Johan Criiljff de landstitel aan PSV laten. Wel wordt op 28 mei 1986 de tiende KNVB-beker in de clubhistorie Ajax' technisch directeur Johan Cruijff met de topscorer van het seizoen 1984-1985 en de voetballer van het jaar 1985. Marco van Basten officieel bekend dat hij aan het eind van het seizoen naar AC Milan vertrekt. In de finale speelt hij nog wel een belangrijke rol door tegen Lokomotive Leipzig voor de enige en dus beslissende goal te zorgen: Ajax wint op 13 mei 1987 voor het eerst in veertien jaar weer een Europese beker. John Bosman en Jan Wouters worden door Danny Blind getroost na de verloren finale tegen KV Mechelen. Mechelen Door in het seizoen 1986-1987 opnieuw de KNVB-beker te winnen (de elfde in de geschiedenis) neemt Ajax voor het tweede jaar in successie deel aan het toernooi om de beker die het juist gewonnen heeft. Via Dundalk FC, Hamburger SV, Young Boys en Olympique Marseille wordt wederom de finale bereikt, waarin op 11 mei 1988 KV Mechelen de tegenstander is. In Straatsburg krijgt Danny Blind al vroeg in de wedstrijd een rode kaart en door een goal van de 'Hollander in Belgische dienst' Piet den Boer haalt de voormalige Ajax- trainer Aad de Mos met Mechelen zijn gram na het ontslag bij Ajax op 6 mei 1985. binnengehaald. In het eigen stadion wint Ajax de finale met 3-0 van RBC, de verrassende finalist uit de eerste divisie. Zaragoza In de halve finale van het Europa- Cuptoernooi voor bekerwinnaars speelt Ajax op 8 april 1987 tegen Real Zaragoza. Ondanks een doorweekt veld en een rode kaart voor John Bosman wint Ajax de uitwedstrijd met 3-2. Omdat ook de return wordt gewonnen (3-0), plaatst Ajax zich voor de finale. Twee weken later maakt Marco van Basten gaat met de KNVB-beker op de schouders. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999 107

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 113