1900-1998 Uitgeschakeld door Nottingham Forest In het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen scoort Ajax er in het seizoen 1979-1980 aanvankelijk lustig op los. Tegen de voetbaldreumesen Helsingin JK en Omonia Nicosia in de eerste en tweede ronde bij elkaar 26 keer. Een smet is het 4-0 verlies, na de 10-0 thuisoverwinning, in de return op Cyprus. Een 0-0 gelijkspel uit tegen RC de Strasbourg in de kwartfinale is een goed uitgangspunt voor de thuiswedstrijd, die met 4-0 gewonnen wordt. Op 23 april 1980 heeft Ajax in het Olympisch stadion echter niet genoeg aan een 1-0 overwinning op Nottingham Forest om het 2-0 verlies van twee weken eerder goed te maken. 'Verraders' Transfers van spelers tussen Ajax en Feyenoord zorgen van oudsher voor commotie en tumult. Dat is ook op 6 december 1980 het geval als ras- Feyenoorder Wim Jansen bezig is aan de warming-up voor zijn eerste wedstrijd voor Ajax, nota bene tegen Feyenoord in de Kuip. Een ijsbal uit het publiek, dat zich verraden voelt, vloert de kersverse Ajacied. De overgang van Wim Jansen is niet de eerste tussen de twee rivalen en ook niet de spectaculairste. De bekendste 'verrader' aan Ajax-zijde is Johan Cruijff, die Feyenoord in 1984 zijn eerste landstitel sinds tien jaar bezorgt. Leo Beenhakker 'OÉm Leo' Op 30 november 1980 verlaat Johan Cruijff tijdens de wedstrijdAjÉife#PC Twente de tribune en neemt plaats in de dug-out. Trainer Leo Beenhakker moet toezien hoe Cruijff'zijn' ploeg van een 2-3 tussenstand naar een 5-3 overwinning coacht. Beenhakker zet hierdoor grote vraagtekens bij zijn functioneren als trainer en vraagt op 10 maart 1981 aan het Ajax-bestuur om hem met onmiddellijke ingang uit zijn functie te ontheffen. Jeugdtrainer Aad de Mos neemt samen met Bob Haarms Beenhakkers functie waar. In 1989 keert 'Don Leo', zoals hij vanwege zijn inmiddels opgebouwde Spaanse ervaringen genoemd wordt, als technisch directeur terug in de Meer. Cruijff terug bij Ajax In een afgeladen stadion maakt Johan Cruijff op 6 december 1981 zijn rentree bij Ajax. Tegen Haarlem gebeurt na twintig minuten precies datgene waar iedereen voor gekomen is. Aan de rand van het strafschopgebied pikt Cruijff de bal op waarna hij in één vloeiende beweging twee verdedigers op het verkeerde been weet te zetten. Met een sublieme lob maakt hij het karwei vervolgens af. Topscorers van Europa Op 4 november 1982 neemt Wim Kieft in Parijs de Goudetj Schoen in ontvangst als topscorer van Europa. In het seizoen 1981 - 1982 heeft hij 32 keer raak geschoten. Vier jaar later wordt zijn prestatie overtroffen door Marco van Basten. Hij ontvangt de Gouden Schoen uit handen van Franz Beckenbauer na een zeer productief seizoen met 37 goals. Debuut Marco van Basten Zoals zoveel Ajax-debutanten viert ook Marco van Basten zijn officiële debuut in het eerste van Ajax, op 3 april 1982, met een doelpunt. Als invaller voor Johan Cruijff draagt hij met zijn goal bij tot de 5-0 overwinning van Ajax op NEC. De debuutwedstrijd is Van Bastens enige in het seizoen 1981-1982, dat door Ajax wordt afgesloten met het twintigste landskampioenschap. Johan Cruijff probeert te ontsnappen aan de supporters die na afloop van de kampioenswedstrijd Ajax - AZ '67 het veld zijn opgekomen. Shirt-sponsoring Als eerste club in Nederland voert Ajax op 1 juli 1982 shirt-sponsoring in. Met TDK wordt een contract van drie jaar getekend, dat een aantal malen verlengd wordt. Sinds 1991 prijkt de naam van ABN AMRO opvallend gekanteld in de verticale rode baan op het Ajax-shirt. Johan Cruijff - zeer karakteristiek - terug in de Meer. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 112