1900-1998 Debuut Piet Keizer Als amateur debuteert op 5 februari 1961 de zeventienjarige Piet Keizer in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord (0-1). Moet hij de eerste jaren nog genoegen nemen met de linksbinnenplaats (naast Peet Petersen), gaandeweg groeit hij in zijn rol aan de zijlijn. Zowel zijn onnavolgbare acties als zijn eigenzinnige gedrag in en buiten het veld maken Keizer bij het Ajax- publiek tot de populairste linksbuiten aller tijden. Het bestuur-Van Praag. Achter: Jaap Hordijk en André Kraan; voor: Jan Westrik, Jaap van Praag en Henk Timman. Piet Keizer Eindelijk de derde Ajax wint op 14 juni lfól In het Haagse Zuiderpark de bekerfinale met 3-0 van NAC. Henk Groot maakt alle drie doelpunten in het laatste kwartier. De derde KNVB-beker (na die van 1917 en 1943) geeft Ajax recht op deelname, als eerste Nederlandse club, aan het in 1960 in het leven geroepen toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Intertoto In de zomer van 1961 wint Ajax, ingedeeld in een poule met EK Pirmasens, Malmo FF en FC Zürich, de voorwedstrijden van het nieuwe Intertoto-toernooi. Gedurende het seizoen bereikt Ajax door overwinningen op First Vienna (4-3) en Slovan Bratislava (5-1), beide gespeeld in het Olympisch stadion, de finale, die eveneens in het Olympisch gespeeld wordt en waarin Feyenoord de verrassende tegenstander is. Op 26 april 1962 wordt het Nederlandse onderonsje door Ajax gewonnen (4-2) door drie doelpunten van Henk en één van Cees Groot, waarna Ajax zijn allereerste internationale trofee in de prijzenkast mag zetten. Ledenraad Een buitengewone Algemene Leden vergadering besluit op 18 december 1962 tot instelling van een nieuw orgaan binnen de vereniging, de Ledenraad, die moet gaan functioneren als een soort parlement dat de bestuursbesluiten dient te sanctioneren. Jaap van Praag Na de bestuurscrisis van 25 juni 1964 wordt Jaap van Praag naar voren geschoven als nieuwe voorzitter, aanvankelijk als tussenpaus, maar al snel blijkt de joyeuze handelaar in geluidsapparatuur zich voorbeeldig van zijn taak te kwijten. Veertien jaar lang blijft Van Praag voorzitter van het Ajax dat in zijn bestuursperiode uitgroeit tot Europese supermacht. Na zijn aftreden in 1978 wordt Van Praag benoemd tot ere voorzitter, de vierde en tot op heden laatste in de historie. Na zijn dood in 1987 wordt Anderhalf jaar na zijn aanstelling heeft Rinus Michels Ajax uit een diep dal terug naar de top gevoerd en kan het elfde landskampioenschap gevierd worden. Vanaf links: Wim Suurbier, Co Prins, Frits Soetekouw, Johan Cruijff, Theo van Duivenbode, Ben Muller, Rinus Michels, Sjaak Swart, Ton Pronk en Klaas Nuninga. de eretribune in het Ajax-stadion met zijn naam getooid. Lichtpuntje In de duisternis Na een zeer slechte eerste seizoenhelft gaan op 21 januari 19615 Ajax en trainer Vic Buckingham uit elkaar. Het hele seizoen 1964-1965 vecht Ajax tegen degradatie, waaraan het ten slotte ternauwernood ontkomt. Ajax eindigt als vierde van onder in wat te boek komt te staan als het absolute rampseizoen sinds de invoering van het betaalde voetbal. Eén lichtpuntje is er, door de kenners onmiddellijk opgemerkt. Op 24 oktober 1964 debuteert in de oefenwedstrijd Helmondia '55 - Ajax (2-3) Johan Cruijff. De zeventienjarige Cruijff viert op 15 november 1964 zijn competitiedebuut in het duel GVAV - Ajax (3-1) met Ajax' enige doelpunt. Johan Cruijff Rinus Michels Een dag na het vertrek van Vic Buckingham neemt oud-eerste-elftalspeler Rinus Michels het roer van het zinkende schip over. Op 24 januari 1965 debuteert de gymnastiekleraar als eerste vaste Nederlandse trainer van Ajax 1 met een 9-3 overwinning op MW. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 105