1900-1998 Bordjesclub In het Minerva-paviljoen in Amsterdam vindt op 27 juli 194640 eerste officiële bijeenkomst plaats van de Bordjesclub, een gezelschap binnen Ajax van leden die 25 jaar of langer lid zijn van de club dat nog steeds bestaat en jaarlijks rond 18 maart, de verjaardag van Ajax, bijeenkomt. Bij het 50-jarig jubileum krijgen alle nog levende ereleden voor het eerst een gouden speld. Op de foto speldt voorzitter Marius Koolhaas erelid Wim Volkers zijn exemplaar op. Daarachter de overige ereleden: (vanaf links) Jan Elzenga, Jan Grootmeijer, Lou van der Vliet, Jan Schoevaart, Dolf Desmit, Frans Couton, Jan de Boer en Frans Schoevaart. Revue en drama Het vijftigjarig bestaan van Ajax wordt op het veld luister bijgezet met het zestiende afdelingskampioenschap, dat op 12 maart 1950 op Houtrust behaald wordt door een 4-2 overwinning op HBS. Vier dagen later vindt de opening van de festiviteiten plaats met de presentatie van het gouden jubileumboek. Op de verjaardag zelf, 18 maart, wordt in Krasnapolsky de jubileumrevue 'Ajax in 't goud' opgevoerd. Acteurs zijn onder anderen Joop Stoffelen, Rinus Michels, Cor van der Hart en Guus Drager. Een bekroning van het feest in de vorm van de landstitel blijft uit, mede door de legendarische uitwedstrijd tegen Heerenveen op 7 mei 1950, waarin de ploeg van Abe Lenstra in het laatste half uur een 5-1 achterstand weet om te buigen in een 6-5 overwinning. Betaald voetbal Op 27 mei 1954 verliest Ajax in het Olympisch stadion de beslissingswedstrijd om het afdelingskampioenschap met 5-2 van DWS. Een op den duur belangrijkere beslissing valt op 16 juli 1954 als de Algemene Ledenvergadering in principe akkoord gaat met het betalen van spelers Ajax viert zijn eerste Europa-Cupzege. Vanaf links: Piet Ouderland, Ben Muller, Sjaak Swart, Guus van Flam, Wim Anderiesen, Willy Schmidt, Wim o Feldmann en Ger var "2 Mourik. Europa In het plaatsje AJfejiabij Karl-Marx-Stadt treedt Ajax op 2jJ«howegiber 1957 aan tegen de Oost-Duitse kampioen SC Wismut voor zijn allereerste wedstrijd als dat noodzakelijk is om mee te blijven doen in de top van het Nederlandse voetbal. Na een overgangsperiode komt het in 1956 tot een eredivisie van profclubs, waarvan Ajax op 19 mei 1957 door een 5-1 overwinning op BVC Amsterdam de eerste kampioen wordt. Met dit negende landskampioenschap wordt het record van het Haagse HW (acht keer landskampioen) gebroken. Marius Koolhaas Op 28 juni 1956 treedt Marius Koolhaas af als voorzitter van Ajax, na die functie vanaf 1932 liefst 24 jaar bekleed te hebben. In 1958 wordt Koolhaas benoemd tot ere voorzitter, waarmee hij in de voetsporen treedt van Han Dade en Wim Egeman. Debuut Sjaak Swart Op 16 september 1956 debuteert onder de Oostenrijkse trainer Karl Humenberger de achttienjarige Sjaak Swart in Ajax 1 tijdens de bekerwedstrijd tegen Stormvogels (3-2). Swart speelt dat seizoen ook nog in vijf competitiewedstrijden mee, het begin van een recordreeks van 603 officiële wedstrijden voor Ajax. in het nog jonge toernooi om de Europa Cup 1Al na zes minuten is aan Piet van der Kuil de eer om Ajax' eerste doelpunt te maken in het toernooi waarin het later zo succesvol zal zijn. Beslissingswedstrijd tegen Feyenoord Lijstaanvoerder Ajax staat twee punten voor op Feyenoord als op de laatste dag van de competitie van het seizoen 1959- 1960 de twee rivalen elkaar ontmoeten. De 3-0 overwinning van Feyenoord in Rotterdam maakt een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Ook op 26 mei 1960 ziet het er aanvankelijk slecht uit voor Ajax als vlak voor rust Feyenoord aan de leiding komt uit een strafschop, maar in de tweede helft stelt Ajax mede door drie doelpunten van invaller Wim Bleyenberg en een fabuleus spelende Sjaak Swart de overwinning (5-1) en het tiende landskampioenschap alsnog veilig. Doelpuntenmaker Wim Bleyenberg wordt door zijn ploeggenoten gefeliciteerd na Ajax' tweede doelpunt in de beslissingswedstrijd tegen Feyenoord. Voor de wedstrijd tegen Feyenoord op 19 april 1965 wordt Sjaak Swart door Eddy Pieters Graafland gefeliciteerd met zijn 400ste wedstrijd voor Ajax. Tussen hen in: Ton Pronk en Jaap van Praag. AJAX PRESENTATIEGIDS 1998-1999

Presentatiegids (1987-2013) | 1998 | | pagina 103