1950 1960 In 1950 vierde Ajax uitbundig het gouden jubileum van de club en een afdelingskampioenschap. Organisatorisch gezien was het zesde decennium misschien wel het meest tumultueuze in de clubgeschiedenis. In 1952 werd een afdelingstitel gevolgd door een pijnlijke laatste plaats in de kampioenscompetitie. Het volgende seizoen sloeg DWS in een beslissingswedstrijd Ajax met 5-2 de kans op een nieuwe afdelingstitel uit handen. Ondertussen stonden het Nederlandse voetbal grote veranderingen te wachten. Nadat veel topspelers Nederland verlieten om elders hun brood te verdienen en het vaderlandse voetbal tot een bedenkelijk peil was afgezakt, groeide de roep om betaald voetbal. Doordat de KNVB op principiële gronden bleef weigeren, werd zelfs een onafhankelijke profbond opgericht met een eigen competitie. Daarop haalde de KNVB bakzeil en in november 1954 kreeg Nederland ook officieel betaald voetbal. Met voor het eerst een niet-Brit als trainer (de Oostenrijker Karl Humenberger) plaatste Ajax zich in twee jaar zonder veel problemen voor de nieuw gevormde eredivisie. Het eerste seizoen, 1956-1957, eindigde Ajax als landskampioen. De club verwierf zich het recht volgend jaar in de nog nieuwe Europa Cup te spelen. Na het Oostduitse Wismut te hebben uitgeschakeld, bleek Vasas Budapest veel te sterk voor de Amsterdammers. In 1960 werd, ditmaal na een beslissingswedstrijd tegen Feyenoord, opnieuw het kampioenschap behaald. In Europees verband beet Ajax de tanden stuk op het Noorse Fredrikstad. Eddy Pieters Graafland onderschept een corner in de wedstrijd Stormvogels- Ajax (2-2) op 21 maart 1954. Van links naar rechts de Ajacieden Klaas Bakker, Cor Geelhuizen en Bob Haarms. Op 20 november 1957 speelde Ajax voor het eerst een Europa-Cupwedstrijd. In Karl-Marx-Stadt werd met 3-1 gewonnen van Wismut. Van links naar rechts de Ajacieden Piet Ouderland, Piet van der Kuil, Sjaak Swart, Guus van Ham, Wim Anderiesen, Willy Schmidt, Wim Feldmann en Ger van Mourik. Het elftal van Ajax dat in 1960 de beslissingswedstrijd tegen Feyenoord om het kampioenschap met 5-1 won. Staand van links naar rechts: Ger van Mourik, Wim Anderiesen, Bertus Hoogerman, Werner Schaaphok, Ben Muller en Kees Smit; zittend: Sjaak Swart, Henk Groot, Wim Bleyenberg, Co Prins en Donald Feldmann.

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 99