1940 1950 Ajax' vijfde decennium begon met een zeer trieste periode. Niet alleen voor de club zelf, die immers slechts deelde in de beproevingen die heel Nederland in de jaren 1940-1945 door moest maken. Het was een periode van gebrek, honger en onderdrukking, waarin velen overigens vergetelheid zochten in een bezoekje aan een voetbalwedstrijd. De toeschouwersaantallen stegen vrijwel in heel Nederland. Bij Ajax hielden de resultaten niet over. Met het ouder worden van de succesvolle generatie van de jaren dertig viel Ajax terug tot een beschaafde middenmoter die weinig potten kon breken. Het succes dat in de competitie uitbleef, was er wel op ander gebied: in 1943 werd de NV B-beker gewonnen door een 3-2 zege op DFC in de finale. Het kampioenschap van Amsterdam werd tweemaal gewonnen. Dat gebeurde met een elftal waarin jongeren als Stoffelen, Van Dijk en Potharst doorbraken en waarin veel passanten de lege plekken opvulden die het gevolg waren van de mobilisatie, het onderduiken en de tewerkstelling in Duitsland. Direct na de bevrijding werden de internationale contacten weer aangehaald. Zo bracht I.ierse SK al in augustus 1945 een bezoek aan De Meer. Met de uit Duitse gevangenschap teruggekeerde trainer Reynolds (die een periode van bijna 35 jaar bij Ajax werkzaam zou blijven) werd in het seizoen 1945-1946 weer een afdelingskampioenschap veroverd, al was de landstitel nog te hoog gegrepen. Een jaar later lukte dat wel: door een 6-0 zege bij NEC was het achtste kampioenschap van Nederland een feit. De legendarische Gerrit Keizer, bijgenaamd 'de Vliegende Keeper', in actie tijdens Feyenoord-Ajax (2-1) op 10 oktober 1993. Gerrit Keizer in een luchtgevecht tijdens de goedbezochte wedstrijd Ajax -Blauw-Wit (5-1) om het kampioenschap van Amsterdam op 30 mei 1943. Bij Ajax werd lange tijd behalve gevoetbald ook gehonkbald en gecricket. De honkballers werden in 1948 kampioen van Nederland. Het Ajax-elftal voor de kampioenswedstrijd tegen Haarlem in 1946. Van links naar rechts: Drager, Blomvliet, Stroker, Leemhuis, Ackermann, potharst, Fischer, Michels, Van der Linden, Keizer en Stoffelen.

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 97