De historie van Ajax Op 18 maart 1900, om kwart voor tien 's morgens, zaten drie jongens en enkele genodigden bijeen in een bovenzaaltje van Café Oost-Indië aan de Amsterdamse Kalverstraat. De drie jongens waren Floris Stempel, Han Dade en Carel Reeser, het voorlopig bestuur van de nieuw op te richten 'Football Club Ajax'. Al in 1894 was een poging ondernomen een voetbalclub met die naam op te richten, maar al na amper één jaar begon dit initiatief uiteen te vallen. De boreling huurde een veld in de Buiksloterhampolder in het huidige Amsterdam-Noord en liet zich inschrijven voor de competitie in de tweede klasse van de Amsterdamsche Voetbalbond. Ajax miste op een haar na het kampioenschap, maar speelde zo veelbelovend dat de club een jaar later werd ingedeeld in de eerste klasse. De club ging op een veld aan de Laanweg spelen, niet ver van het Tolhuis bij de Buiksloterpont. In 1902 werd Ajax toegelaten als lid van de Nederlandsche Voetbalbond en promoveerde direct van de derde naar de tweede klasse. Na drie promoties in de eerste drie seizoenen van haar bestaan was dat het voorlopige eindstation van de ambitieuze club. In 1907 verhuisde Ajax naar de Watergraafsmeer waar een terrein werd betrokken aan de Middenweg, ter hoogte van het huidige Constantijn Huygensplein. Een jaar later, nadat het in de wedstrijden om het kampioenschap in de tweede klasse was verslagen, ging Ajax een fusie aan met derde-klasser Holland, waardoor spelers als Ton Kooy en de gebroeders Pelser zich bij de club voegden, Het eerste Ajax-elftal, 1900. Het Ajax-elftal viert op het terrein in Amsterdam-Noord de eerste verjaardag van de club, voorjaar 1901. AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 90