voetbal gaat er begin '97 twee maanden uit. Van Gaal: 'Dit seizoen kan het, doordat er volgend jaar geen EK of WK hoeft te worden afgewerkt, maar eigenlijk zou er structureel niet moeten worden gevoetbald in de winter. Voetbal is een zomersport. Misschien moeten we de competitie in de toekomst gewoon eerder laten beginnen. Dat zou nog het beste zijn.' Van Gaal hoopt dat de langere winterstop voorkomt dat er dit jaar weer zo'n blessurgolf over de Ajax-selectie spoelt als vorig seizoen. Want, zo meent Van Gaal, het wordt allemaal toch al zwaar genoeg. 'Er wordt vaak beweerd dat Ajax door de concurrentie niet meer valt in te halen. Ik ben bang dat mensen die dat werkelijk denken, een vrij beperkt historisch inzicht hebben. Er is altijd een golfbeweging in de prestaties van een club. Voor dit jaar schat ik PSV opnieuw in als onze grootste concurrent voor de titel. Ronaldo is weg, dat is waar. Maar, hoewel het een zeer goede voetballer is, het zal PSV niet werkelijk verzwakken. Met Marcelo hebben ze een heel goede vervanger. Bovendien, als je naar de cijfers kijkt, blijkt dat PSV vorig jaar het succesvolst en het produktiefst was in periodes dat Ronaldo niet mee kon doen. Eijkelkamp kan misschien niet een volledig seizoen meer aan, maar hij past heel goed in het systeem dat men in Eindhoven hanteert. Als Jonk inderdaad verder naar achteren komt te spelen, zal PSV er in balbezit op vooruit gaan, maar bij balverlies wordt de ploeg kwetsbaarder. Feyenoord is voor mij een groter vraagteken. Ik vind het moeilijk om hun kracht in te schatten. Van Wonderen is een aardige aankoop, maar de Argentijnse aanwinsten ken ik niet. En verder zal er ook dit jaar wel weer een outsider naar voren komen. Het zou me niet verbazen als dat opnieuw Roda JC zou zijn. Stevens is veel belangrijke spelers kwijt, maar ze zijn in Kerkrade heel slim in het op peil houden van de selectie.' De Europese competitie lonkt ook weer, en ook daar ziet Van Gaal mogelijkheden. 'Het is voor de club en voor de spelers belangrijk dat we ver komen. Het enige probleem is de eerste wedstrijd omdat Blind, Witschge en Wooter een schorsing meenemen uit het vorige seizoen. Er is geen reden om bij voorbaat al te gaan zoeken naar mogelijke oorzaken van een onverhoopt vroege uitschakeling. Liever leg ik aan het einde van dit seizoen uit hoe het toch in hemelsnaam kon dat het toch weer zo goed is gegaan.' AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 34