Spectaculaire verhalen Het EK was voor het rood-witte Oranje zeer teleurstellend. Van Gaal verwacht echter geen effect van de prestaties in Engeland. 'Ik geloof niet in revanche- gevoelens op zo'n teleurstelling, zoals ik ook niet bang ben voor het doorwerken van een deceptie. We hebben het na het WK in Amerika gezien. Je kon moeilijk zeggen dat het Nederlands elftal daar de sterren van de hemel had gespeeld. Het aansluitende seizoen werden we kampioen.' De kwestie-Davids had nog wel een staartje. Logisch, want volgens de berichten zou zijn uitbarsting wortelen in een dieper liggende laag van onvrede binnen de Ajax- selectie. Er deden de meest spectaculaire verhalen de ronde. Van Gaal: 'Tijdens het Europees kampioenschap heb ik het allemaal uit de tweede hand gehoord, via de media. Op basis daarvan ga ik me geen oordeel aanmeten. Als er wat aan de hand is, of was, moet ik dat van de spelers in kwestie horen. Van Davids of Reiziger heb ik het niet meer kunnen horen omdat die naar Italië gingen, maar degenen die wel naar Amsterdam terugkeerden, heb ik erover gesproken. Er zijn geen problemen. Het EK heeft wel in een ander opzicht invloed op onze competitie. Ik kreeg de groep twee weken later pas weer compleet. Maar wat heet compleet? Door alle blessures hebben we nauwelijks met het beoogde team kunnen oefenen.' Passen in het Ajax-systeem Door de anders samengestelde selectie zal in principe niet anders worden gevoetbald dan in voorgaande competities. Het Ajax- spel is zo herkenbaar en onvervreemdbaar als het tenue. 'Het is een open deur om te zeggen dat de tactiek moet worden aangepast aan de kwaliteiten van de nieuwkomers,' aldus Van Gaal. 'Maar in de praktijk zal het verschil meevallen. Het gaat om enkele nuances. We halen namelijk ook altijd spelers van wie wij weten dat ze passen in het Ajax-systeem, zoals in het geval van Witschge, of van wie we verwachten dat ze zich het spel eigen kunnen maken, zoals Veldman, Juan en Babangida. Het is duidelijk dat er wel wat gaat veranderen. Witschge is een heel andere voetballer dan Davids. En Babangida verschilt behoorlijk van Finidi in zijn spel. Finidi kon ook zeer goed rechtshalf spelen en was tactisch zo sterk dat hij altijd precies wist wanneer hij op het middenveld moest assisteren. Babangida is meer een echte buitenspeler. In de middenlinie hebben we, normaal gesproken, Witschge en De Boer aan de buitenkanten staan. Het zijn twee spelers die soms moeite kunnen hebben met de omschakeling tussen aanval en verdediging. Daar zullen we op moeten letten. De controle zal er toch moeten zijn. Achterin verandert niet zo veel. Alleen Reiziger ging daar weg. Zijn plaats wordt door Veldman ingenomen of door Santos. Zij mogen het samen uitvechten. Mij maakt het niet uit wie daar komt te spelen, als het maar de beste is. En verder hebben we met Overmars en Reuser op het AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 31