trainer en spelers. Ik vind dat niet alleen jammer, want als mens wil ik gewoon in alle openheid en eerlijkheid met mijn jongens kunnen omgaan, maar het is ook schadelijk voor de teambuilding. Velen in het betaalde voetbal zullen nog meer voor hun eigen kansen gaan, terwijl de prestaties onveranderd van het collectief moeten komen. Gelukkig bleek dat verreweg de meeste spelers in mijn selectie er een goede moraal op nahouden.' Goed ingekocht In de vorige presentatiegids sprak Van Gaal de verwachting uit dat het succes van het vorige seizoen niet herhaald kon worden. Dat het zelfs nog beter ging, en dat bijna iedere prijs werd binnengehaald, was voor hem onverwacht. Soortgelijke reserves aan de vooravond van het seizoen '96-'97 zijn door het ongelijk van vorig jaar minder geloofwaardig, maar degene die verwacht dat Ajax dit seizoen met minder genoegen zal moeten nemen, is nog geen pathologische pessimist. Van Gaal zelf ziet het in ieder geval wel zitten met de selectie die hij nu voor zich heeft. 'Als ik kijk naar mijn spelers, denk ik niet dat we er minder op geworden zijn,' oordeelt hij. 'Ik denk dat we heel goed hebben ingekocht. We hebben al in een vroeg stadium kunnen reageren op het vertrek van spelers, waarbij we ook Silooy niet moeten vergeten, na wat hij vorig seizoen nog voor de club heeft kunnen betekenen. Ik hoop op het herstel van Overmars en Reuser. Hun wegvallen heeft ons het vorige seizoen voor schier onoverkomelijke problemen gesteld. Wonder boven wonder hebben we het ook zonder hen tot een zeer goed einde weten te brengen. Maar ik hoef niet veel moeite te doen om mensen te overtuigen van de extra kwaliteit van Mare Overmars. Op het moment dat hij wegviel, was hij een van de best renderende spelers van Ajax. Maar ook als hij weer fit is, moeten we afwachten of hij zijn vorm van voor zijn blessure weer kan oppikken. Vooral omdat zijn kracht ligt in zeer specifieke kwaliteiten, waarvan snelheid de prominentste is. Maar ik kan me oprecht verheugen op de wisselwerking tussen Richard Witschge en Overmars. Ik denk dat die combinatie nog beter is dan die AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1' tussen Davids en Overmars. Mare heeft meer een sturende middenvelder achter zich nodig dan een dribbelende. Maar voor en op het EK heb ik gezien dat ook Hoekstra met Witschge goed kan functioneren.'

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 29