Een historisch moment voor de Toekomst: de letters die de Meer sierden worden aangebracht op het nieuwe jeugd- en amateurcomplex van Ajax, waar ook de zaterdagelftallen hun thuiswedstrijden zullen gaan spelen. ervaring. We hadden moeite met spelhervattingen, omdat we bijvoorbeeld ook koppend tekort kwamen. Voetballend konden we wel meekomen, fysiek niet. We speelden tegen clubs met allemaal ex- betaald-voetballers. Het niveau van de eerste klasse viel me niet tegen. Er werd over het algemeen goed gevoetbald. Nee, ik heb geen concessies gedaan aan de speelwijze, die staat voor alle Ajax-teams vast. De zaterdagafdeling is een onderdeel van de opleiding, dus winst of verlies staat niet centraal. Als dat wel het geval was geweest, hadden we misschien anders moeten gaan spelen om punten te halen.' Piet Buter beaamt dat de jonge Ajax- voetballers meestal problemen hebben met de lichamelijke kracht van de tegenstanders. 'Dat is ook de reden waarom zaterdag 1 het na de winterstop meestal een stuk beter doet dan voor de stop. In het begin van de competitie zijn de andere ploegen nog scherp en gretig, maar naarmate het seizoen vordert wordt er minder getraind bij die clubs, en raken de spelers vermoeid. Op zulke momenten komt Ajax er meer aan te pas. Neem vorig jaar. Ajax is gedegradeerd, maar als je de stand zou opmaken alleen op basis van de wedstrijden die na de winterstop zijn gespeeld, hoort Ajax bij de beste vijf, zes ploegen.' De feiten staven het relaas van de Haarlemse oefenmeester. Pas na een paar maanden boekte Ajax het afgelopen seizoen bijvoorbeeld de eerste uitoverwinning, 1-2 tegen Barendrecht. Patrick Schuurman en Jerry van Haagen tekenden voor de treffers tegen een ploeg die uiteindelijk twee plaatsen boven Ajax zou eindigen en daarmee degradatie net zou ontlopen. Later zou Ajax zaterdag 1 ook in enkele vriendschappelijke wedstrijden (tijdens de lange vorstperiode) goede resultaten boeken. Op het kunstgras werd gewonnen van FC Lisse en Volendam, twee eersteklassers uit het amateurvoetbal: 3-2 en 4-3. De wederopstanding tijdens en na de lange winterstop mocht niet baten. Ajax zaterdag 1 degradeerde opnieuw na één seizoen naar de tweede klasse. Met de kanttekening dat daar een 'papieren promotie' op volgde. In het zaterdagvoetbal is met ingang van dit seizoen een hoofdklasse ingevoerd, waardoor Ajax ook dit jaar in de eerste klasse speelt. Iedere hoofdtrainer is een scout Spitz Kohn hoopt van ganser harte dat het 'zijn jongens' deze competitie beter zal vergaan. 'Ik heb plezier gehad het afgelopen seizoen. Al is degraderen niet leuk. Ik had er sowieso moeite mee om meer te verliezen dan te winnen. Dat was ik niet gewend.' Het contact met de zaterdagvoetballers zal hij proberen in stand te houden. 'Omdat we één grote familie zijn. Ik zit nu dertien jaar bij Ajax, het speciale gevoel krijg je bij deze club automatisch. Moeilijk uit te leggen wat dat precies is. Je wordt meegesleept. Alles leeft hier Ajax, ademt Ajax. Er wordt wel eens gevraagd om dat gevoel te beschrijven. Dat kan ik niet. Natuurlijk speelde het stadion de Meer daar een belangrijke rol in. Het verbond de afdelingen, alle Ajacieden met elkaar. Iedereen werkte met elkaar op een kleine ruimte. Je liep het hek door en je kon de sterren van het eerste elftal aanraken.' De Toekomst - de nieuwe accommodatie voor jeugd- en amateurspelers van Ajax - ligt, anders dan het aan de Meer grenzende Voorland, een paar honderd meter van de Amsterdam Arena verwijderd. 'Maar je kunt het stadion vanaf de Toekomst prachtig zien liggen,' aldus Spitz Kohn. 'Het is niet ver. Contact is er even goed. Hoe dan ook: het zal wel wennen. We gaan toch met z'n allen iets prachtigs tegemoet.' Spitz Kohn zelf sluit een periode uit zijn voetballeven af. Het trainen is voor hem voorbij, denkt hij. 'Ik ben 62 jaar, bijna 63. Ik heb zoveel jaren op het veld gestaan. Ik zal het missen. Nu word ik scout. En dat is iets wat ik altijd heb gedaan, ook als trainer van de zaterdag. Iedere hoofdtrainer is een scout. AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 251