Spitz Kohn neemt vol ve afscheid van zaterdag 1 Ajax zaterdag door Dick Sintenie foto's Louis van de Vuurst Het was een idee van Johan Cruijff om het zaterdagvoetbal binnen de club een aparte status te verschaffen en met het eerste elftal door te dringen tot de hoogste amateurregionen. Het vlaggeschip van Ajax' zaterdagafdeling als verlengstuk van de jeugdopleiding. Daar zouden de jonge talenten, die ondanks hun leeftijd nog niet rijp waren voor de stap naar Ajax 2, een extra kans krijgen om zich te bewijzen. Het was duidelijk waar de hoofdtrainer naar toe wilde. De meeste jongens uit de eigen opleiding zijn immers op hun achttiende jaar nog niet toe aan seniorenvoetbal. Voetbaltechnisch en - tactisch misschien wel, lichamelijk niet. En juist in de top van het amateurvoetbal zouden de jonge voetballers worden geconfronteerd met een grotere fysieke weerstand. Cruijffs woorden galmden nog na door de Meer, of het eerste kampioensfeest op zaterdag werd reeds gevierd. Johan Cruijff nam nooit halve maatregelen. In hoog tempo reeg men de titels aaneen. Tot de hoogste (eerste) klasse, het Walhalla der amateurvoetballers in zicht kwam. In het seizoen '92-'93 voegde Ajax zich bij dat elitaire gezelschap. Op een moment dat Cruijff zelf de deur bij Ajax al lang achter zich had dichtgetrokken. Zoals verwacht werd het daaropvolgende seizoen niet eenvoudig. Het jeugdige elftal was voetbaltechnisch inderdaad vrijwel nooit de mindere van de tegenstanders, maar de ranke lijven konden de weelde van de eerste klasse (letterlijk) niet dragen. De roem van Ajax in het zaterdagvoetbal was als een komeet omhoog geschoten, maar na één seizoen viel de ploeg ook net zo gemakkelijk weer terug naar de tweede klasse. Inmiddels volledig onder de vleugels van de professioneel georganiseerde jeugdopleiding zocht Ajax de weg terug. In een voetbaljaargang ('94-'95) die eigenlijk in twee stukken uiteen viel. Een eerste helft met de Duitse trainer Spitz Kohn aan het roer, het tweede part kwam voor rekening van zijn stand-in Piet Buter. Omdat Kohn was geveld door een nekhernia. 'En Piet Buter heeft dat toen voortreffelijk gedaan,' zegt Spitz Kohn nu. 'Mijn, of liever gezegd onze ploeg is dat jaar via de nacompetitie gepromoveerd naar de eerste klasse.' Nadat Ajax in de competitie op een tweede plaats was geëindigd achter kampioen Huizen. In die bewuste nacompetitie rekende de ploeg af met V&V en HCSC, waarna een beslissingswedstrijd volgde tegen Lunteren. Die won Ajax met 3-0. Verlengstuk van de jeugdopleiding Gevraagd naar zijn bevindingen in die Ajax-periode reageert Piet Buter enthousiast. 'Omdat het hele idee van Ajax 248 AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 248