ffiM'AMRo het succesduo Van Gaal/Van der Lem gestalte. 'Soms wordt me gevraagd hoe ik het volhoud om met Louis te werken. Dat zijn mensen die zich laten leiden door het beeld dat ze van hem hebben: stoïcijns, arrogant, dat soort dooddoeners. En dan kan ik ze er maar niet van overtuigen dat dat beeld absoluut niet klopt. Onze personages verschillen, maar dat hoeft toch niet te betekenen dat je niet goed met elkaar op kunt schieten? We mogen elkaar graag en er is groot wederzijds respect. En dat verschil in persoonlijkheid is juist een onderdeel van de kracht van het duo Van Gaal/Van der Lem. We vullen elkaar aan, dat werkt uitstekend. Ik ga elke dag fluitend naar mijn werk.' Dat treft, want er gaat, zeker tijdens het seizoen, vrijwel geen dag voorbij of Van der Lem is in touw voor Ajax. Zijn werkweek is letterlijk een week werken. 'Maandagochtend hebben we nabespreking met het eerste van de wedstrijd van zondag, daarna trainen we. Louis de jongens die gespeeld hebben in de zaal, ik de invallers en reserves buiten, 's Middags train ik het tweede team. Dinsdagochtend traint de A-selectie weer, 's avonds heb ik een wedstrijd met het tweede. Woensdag is meestal wedstrijddag voor het eerste. De donderdagochtend is dan hetzelfde als de maandagochtend, 's Avonds vaak een wedstrijd met het tweede. Zo niet, dan trainen we. Vrijdag is de A- selectie vaak vrij en dan train ik twee keer met het tweede. Zaterdagmorgen trainen zowel de A- als de B-selectie, daarna ga ik vaak bij de A-junioren kijken. Daar lopen per slot van rekening de jongens die een kans maken om door te stromen naar het tweede, 's Avonds ga ik dan meestal een wedstrijd in het betaalde voetbal bekijken. En zondag is natuurlijk weer wedstrijddag.' En er is meer. 'Daarnaast bekijk ik de komende tegenstanders in de Europa Cup. In dat soort weekeinden kan het gebeuren dat ik vanaf Schiphol als een speer naar het stadion moet, waar ik dan vlak voor een competitiewedstrijd pas arriveer. Hoort er allemaal bij. En dan heb ik het nog niet eens gehad over alle werkbesprekingen bij Ajax, met de jeugdtrainers, de medische staf, de technische staf, noem maar op. In de praktijk komt het erop neer dat ik alleen vrij ben als het Nederlands elftal speelt. Maar zo'n woensdag leent zich dan weer goed voor vergaderingen en besprekingen. Tijd voor mezelf? Tuurlijk, die tijd moet je maken. Als je niet af een toe een bioscoopje pikt of uit eten gaat, raak je afgestompt. En daar is niemand bij gebaat.' Van der Lem is gewend aan dat straffe werkregime en voelt zich er wel bij. 'Er heerst bij Ajax een sfeer waardoor iedereen zich optimaal inzet om zo goed mogelijk te presteren. Iedereen vraagt hier het uiterste van elkaar, maar ook van zichzelf. Dat is ook het prettige aan het werken met Louis van Gaal, die heeft dat heel sterk. We zaten samen op de cursus Coach Betaald Voetbal. Daar maakte hij ook al zo'n gedreven indruk, net als speler bij Sparta trouwens. En we bleken ook al snel dezelfde voetbalvisie te hebben. En het feit dat we allebei een Ajax-achtergrond hebben, werkt natuurlijk in ons voordeel. Dan ken je de cultuur, weet je wat er van je wordt verlangd. Top, absolute top, het liefst met mooi en goed verzorgd voetbal met zo veel mogelijk spelers uit de eigen jeugd. Die filosofie spreekt me erg aan.' Beetje op de achtergrond Van der Lems contract bij Ajax loopt nog één jaar door, net als dat van directeur betaald voetbal Louis van Gaal: 'Het lijkt me overbodig te zeggen dat ik het hier naar mijn zin heb, maar ik kan nu nog niets zinnigs over de toekomst zeggen. Misschien zitten Louis en ik hier nog wel vijf jaar, misschien ook wel niet. Misschien scheiden onze wegen zich wel, wie zal het zeggen. Het is in elk geval niet zo, dat we een onafscheidelijk duo zijn. Het lijkt me prima om nog lang met hem te werken, maar het is natuurlijk niet zo dat we niet zonder elkaar kunnen. Een functie als hoofdtrainer ambieer ik voorlopig in elk geval niet. Eind vorig seizoen kwamen daar een paar clubs naar informeren, maar dat hoeft voor mij nu niet zo nodig. Op dit moment voel ik me prima in de rol die ik heb. Ik hoef niet zo nodig op de voorgrond. Daarom geef ik ook bijna nooit interviews. De pers gaat maar naar Louis of naar de spelers, die hebben veel meer te vertellen dan ik. Laat mij maar rustig m'n werk doen, een beetje op de achtergrond. Dan voel ik me op m'n best.' 244 AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 244