kunnen vertrekken. Er melden zich constant clubs voor spelers uit ons tweede, en dat zijn echt geen misselijke clubs. Nu zijn we dus min of meer gedwongen om iedereen een contract te geven, willen we ze voor de club behouden. Ideaal is dat niet. Ik heb liever dat jeugdspelers zich eerst moeten bewijzen voordat ze een contract verdienen. Of zo'n vroeg contract gemakzucht in de hand werkt bij die jongens? Dat is niet te hopen. Jongens met een gemakzuchtige instelling kunnen we in elk geval niet gebruiken hier.' De kern van Ajax 2 Vorig seizoen bewees de kampioensploeg van Van der Lem eens te meer zijn waarde. Het seizoen was lang en zwaar, het blessureleed in de A-selectie groot. Waardoor Nederland kennis maakte met spelers als Dave van den Bergh, Arno Splinter, Dennis Schulp, Robert Gehring en Mario Melchiot. Samen met Menno Willems en Eli Louhenapessy vormen zij ook komend seizoen de kern van Ajax 2. Aangevuld met zeven verse A-junioren, de aanstormende jeugd van Ajax. Voor wie de zoete droom van een debuut in de Arena waarheid worck, is nu nog niet te zeggen. Desalniettemin introduceert Gerard van der Lem zeven nieuwe namen, voor in het achterhoofd: John O'Brien: 'Dat is de eerste Amerikaan die bij Ajax een contract heeft getekend. Een jongen die op alle posities op de linkerflank inzetbaar is. Twee jaar geleden is hij naar Nederland gekomen. Na een teleurstellend eerste jaar heeft hij zich vorig seizoen sterk ontwikkeld. Ik ben deze zomer trouwens weer in Amerika geweest, samen met Patrick Ladru, de trainer van onze jongste jeugd. Daar hebben we twee ongelooflijke talentjes ontdekt, een van twaalf en eentje van acht. Die gaan we in de gaten houden. We hebben ze bij vertrek wat Ajax-shirtjes gegeven. Kunnen ze alvast wennen...' Luciano van Kallen: 'Die speelt net als de andere doorgestroomde spelers al lange tijd bij Ajax. Een rechtsbuiten waar veel dreiging van uit gaat.' Jimmy Guy: 'Dat is een heel intelligente jongen, op meerdere posities inzetbaar. Hij is heel ontvankelijk en leergierig en heeft een goede houding binnen de groep. Je moet altijd oppassen met vergelijkingen, maar wat dat betreft doet hij me een beetje aan Frank Rijkaard denken.' Richard Knopper: 'Is van Feyenoord gekomen. Een aanvallende middenvelder, een heel beweeglijke. Daardoor moeilijk te verdedigen.' Milan Berck Beelenkamp: 'Een verdediger, voor op de posities 2 en 3. Milan is snel en kopsterk. Dat laatste dankt hij aan zijn enorme sprongkracht, want groot is hij niet.' Rody Turpijn: 'Rody is op meerdere posities aan de linkerkant te gebruiken. Heeft snelheid en diepte in zijn spel.' Kofey Mensah: 'Op alle posities in de verdediging inzetbaar. Hij is echt een klever, een killer, meedogenloos in de duels. Voetballend gezien moet er nog wat aan gesleuteld worden.' Valt er iets algemeens over de laatste lichting talenten te vertellen? Van der Lem: 'Dat is moeilijk. Ze hebben stuk voor stuk wat in hun mars, anders waren ze niet gekomen waar ze nu zijn. We hebben het liefst spelers met grote individuele kwaliteiten, die ze in dienst van het collectief goed gebruiken. Van het huidige eerste elftal is Jari Litmanen daar het beste voorbeeld van. Een uitzonderlijk goede voetballer die zichzelf als het moet kan wegcijferen in het teambelang. We hebben bij Ajax van oudsher heel veel talenten rondlopen, maar het is niet zo dat we die dan maar lekker laten ballen en dan komt het vanzelf allemaal goed. Het is een heel lange weg, die erg arbeidsintensief is. Voor de speler en voor de trainers. Een doorstroming van anderhalve speler per jaar, drie per twee jaar dus, dat is de doelstelling van onze jeugdopleiding. De jongens die afvallen komen meestal ook nog goed terecht. Kijk de selecties van andere ploegen er maar op na, overal kom je spelers uit onze jeugdopleiding tegen. Daar begeleiden we ze ook in, door contacten te leggen tussen clubs en afgevallen spelers. In feite profiteert het hele betaalde voetbal van de jeugdopleiding van Ajax.' Het succesduo Als assistent-trainer maakte Van der Lem de wederopstanding van Ajax mee, na jaren van sportieve en financiële achterstand op PSV. Het eerste jaar werkte hij onder Leo Beenhakker. Toen deze op 28 september 1991 ontslag nam, kreeg AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997 243

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 243