Wilbret, Van Breukelen, Wouters, allemaal jongens met wie je vreselijk kon lachen. Dat half jaartje bij Sparta heb ik nog met Van Gaal en Danny Blind samengespeeld. Danny kwam toen net kijken, zat als jonge belofte op de bank. Op een gegeven moment hoorde ik dat de reserves slechts een halve wedstrijdpremie kregen. Vanaf toen liep ik zo'n twintig minuten voor het einde langs de bank en zei dan: "Danny, ga maar lopen." Dan viel hij vlak voor tijd in en pakte op die manier de volle premie. Gewoon, omdat ik hem zo'n leuk joch vond. Na een paar wedstrijden kwamen ze erachter en mocht het niet meer. Trok ik me niks van aan. Liep ik gewoon van het veld af en dan moesten ze wel: of met tien man verder of Danny erin brengen. Nee, ik was geen gemakkelijke jongen voor de trainers. Nu zijn de wilde haren er wel zo'n beetje bij me af en heb ik voordeel van mijn houding destijds. Ik kan goed overweg met lastige spelers, juist vanwege mijn eigen instelling als speler.' Terugkeer bij Ajax Tijdens zijn periode bij FC Utrecht was Van der Lem een studie rechten begonnen. Die moest hij, nadat hij was afgekeurd, noodgedwongen stopzetten. Wilde hij in aanmerking komen voor een uitkering, dan moest hij beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt en gaan solliciteren. 'Toen heb ik een jaartje of anderhalf in een dal gezeten,' zegt Van der Lem nu. Hij haalde zijn trainerspapieren en belandde via Zwarte Schapen bij Haarlem, waar hij samenwerkte met Hans van Doorneveld en later met Dick Advocaat. In 1990 keerde hij terug bij Ajax, als trainer. Van der Lem: 'Leo Beenhakker was toen hoofdtrainer, maar ik heb een sterk vermoeden dat ik op voorspraak van Louis van Gaal ben benaderd. Mijn terugkeer bij Ajax leverde geen problemen op. Ik ben niet rancuneus en bij Ajax waren ze dat ook niet. Naast mijn functie als assistent werd ik trainer van het tweede elftal. Heerlijk werk is dat. Het is niet alleen het elftal waar geblesseerde spelers zich weer terug moeten werken naar de hoofdmacht, maar bovenal een brug tussen de A- junioren en het eerste. Uiteraard spelen ook wij, net als alle jeugdteams, het Ajax- systeem en is alles gericht op de doorstroming naar de hoofdmacht. Dit seizoen werken we voor het eerst met louter contractspelers. Dat is ingegeven door het Bosman-arrest, waardoor contractloze spelers nu transfervrij AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997 241

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 241